Perşembe, Ağustos 18, 2022

Güneş Işınlarının Zararları ve Korunma Yolları

güneş ışınları

İnsanlar güneşlenmeyi her zaman severler. Güneş ışınlarının ciltlerinde oluşturduğu bronzlaşma ile çok daha iyi görüldüklerine inanırlar.

Güneş ışınları cilde zarar verir mi? yada güneş ışınları ne zaman cilde zarar vermeye başlar?

Gerçekte güneş ışınları insan sağlığı için gereklidir. İnsanın sahip olması gereken besin maddelerinin bazıları güneş ışınlarında bulunmaktadır. Bilinmesi gereken tek şey aslında güneş ışınlarını gereğinden fazla vücudumuza almamaktır. Her şeyin olduğu gibi güneş ışınlarının da fazlası zarardır. Gün içerisinde yaklaşık yarım saatlik güneş ışığı almak insan sağlığı için faydalıdır. Yeteri kadar güneş ışığı alamayan vücut, kanserden ve yüksek kolesterolden sağlığı korumaya yardımcı olacak olan D vitaminini yeterli miktarda depolayamaz.

Güneş ışığı kolesterolü D vitaminine dönüştürür. Yeteri kadar güneş ışığı alamayan vücut kolesterolü yükseltmek için kendinde bulunan ve az da olsa D vitaminine dönüştüreceği kadar kolesterol bulur. Bazı insanlar ise güneş ışığı alamadıkları için depresyona girdikleri anlamına gelen mevsimsel değişikliklere bağlı olarak depresyon yaşamaya başlarlar.

Güneş ışınlarına ölçülü olarak maruz kalmanın insana faydaları mutlaka var. Fakat bu ölçüyü kaçırarak saatlerce güneş altında kalmak insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Koruyucular olmadan doğrudan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte güneş yanıklarına, kırışıklıklara ve cilt kanserlerine neden olabilmektedir.

Güneş ışınlarına karşı üretilen koruyucu kremler ile cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak mümkündür. Her ne kadar 0 bir koruma sağlanamasa da oldukça etkilidir. Güneş kremlerinin kutularında yazan Güneş Koruma Faktörü (SPF), güneş yanıklarına neden olabilecek olan güneşin UVB ışınlarına karşı koruma kreminin ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ten renginin de önemli olduğu koruma faktörlerine uygun güneş kremi kullanmak önemlidir. Kullanılabilecek bir çok güneş kremi cildin derinliklerine etki ettiğinden ciltte kırışıklıklara ve cilt kanserine yol açan güneşin zararlı UVA ışınları karşısında daha etkili bir koruma sağlayabilmektedir.

Güneş kremlerinde bulunan koruma faktörü (SPF), güneşin UVA ışınlarından korunmayı değil de UVB ışınlarından korunmayı gösterir. Koyu ten rengine sahip kişiler doğal bir SPF (koruma faktörü)’ne sahip kişilerdir. Güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalmak vücut için önemli besinlerin ve vücudun ihtiyacı olan diğer maddelerin etkisiz hale gelmesine neden olabilir. Koyu ten rengine sahip kişilerde bulunan melanin onları bu türlü kayıplardan korumaktadır. Siyahi kişiler güneşi fazla gördükleri için doğal bir güneş korumasına sahiptirler.

Güneşin zararlı ışınları etkisini küçük yaşlarda çok daha fazla göstereceğinden çocukları ve bebekleri güneşe uzun süre maruz bırakmamak önemlidir. Güneş kremini sık sık vücudunuza sürmek ve gölgenizin kendinizden büyük olduğu zamanlarda dışarıya çıkmak güneşin zararlı ışınlarından korunmak için bir yöntem olarak seçilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz