Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Güneş Fırını Nasıl Yapılır? Kendi Güneş Fırınınızı Yapın

güneş fırını

Güneş Fırını Yapımı

Enerji kaynaklarının hızla tükenmesi insanların çoğunda doğadan yararlanma isteği uyandırmıştır. Hem tasarruf etmek hem de doğanın insanlara sunduğu nimetlerden yararlanmak isteyenler, daha çok güçlü bir enerji kaynağı olan güneşi kullanmaktadır.Güneş enerjisi ile yapılan projelerden olan güneş fırını, hem çevre dostu hem de tasarruf sağlaması açısından çok tercih edilmektedir.

Güneş Fırınının Kullanılması

Yapımı ve yapılması için gereken malzemeler basit olan güneş fırınları, güneşli olan her günde kullanılabilmektedir. Mevsimlerin sadece yemeklerin pişme sürelerini etkilediği bu fırınlar piknik, deniz gibi açık alanlarda ateş yakmak istemeyenler için oldukça kullanışlıdır.
Malzemeler

  •  2 adet büyük ve küçük olmak üzere karton kutu
  •  Alüminyum folyo
  •  Yapıştırıcı
  •  Mangal ızgarası

 Güney Fırınının Yapılışı 

Güneş fırınının ilk yapım aşamasında karton kutulardan büyük olanın her yeri güzelce bantlanıp kapatılır. Ardından küçük kutunun büyüklüğü kadar yukarısından delik açılır ve küçük kutu ağzı açık olarak bu deliğe yerleştirilir. Küçük kutunun kapaklar yanlara iyice açık olarak bırakılır ve her yeri alüminyum folyo ile kaplanır.

En son mangal ızgarası folyolu kartonun tabanına yerleştirilir ve solar ocak hazır hale getirilir. Yemekler bu ızgaranın üzerine konularak pişirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgi ve Cehâlet Üzerine En Ünlü Sözler

Tüm insanlar doğaları gereği bilmeyi arzular.  Aristoteles Her şeyi bilecek kadar genç değilim.  Oscar Wilde Pek çok şey hakkında hiçbir şey bilmemeye çalıştım ve bu konuda da oldukça...

Ülkelerin Başkentleri