Pazar, Ağustos 14, 2022

Grup Psikoloji Terapisi

grup psikoloji terapisi

Kimi zamanlarda insanlar bazı sorunlarından tek başına yapılacak olan terapiler eşliğinde kurtulamazlar. Çünkü bu sorunlardan kurtulmak için gerekli olan özgüveni kendilerinde bulamazlar. Böyle durumlarda da bu kişilerin sorunlarından kurtulması için gerekli olan şey grup terapisi olmaktadır. Yapılacak olan terapilerde belirli sayılarda insanların toplanmış olması gerekmektedir.

Grup terapilerinde de aynı bireysel terapilerde olduğu gibi konuşulacak olan konular belirlenmiştir. Bu ortak konu etrafında toplanmış olan insanlar da belirli süreler boyunca sıkıntılı oldukları konular hakkında danışmanlar eşliğinde konuşarak dertlerini paylaşım yoluyla diğer insanlara anlatırlar. Böylelikle de sorunların aslında çok büyük sorunlar olmadığı anlaşılır.

Grup Terapisinin Amaçları;

Özellikle sosyal anlamda kendini kötü hisseden, kalabalıklar içerisinde konuşmaktan oldukça çekinen insanlar grup terapisi sayesinde bu korkularından telaşlarından kurtulmaktadır. Çünkü bu terapilerde aynı sorunlardan muzdarip kişiler bir araya gelirler. İnsanlar da bundan dolayı sorunları ile yüzleşmekten korkmazlar. Korkan kişiler de belirli bir zaman ve tedavi sürecinden sonra üzerlerindeki bu korkuyu atarlar ve sorunlarını hiç çekinmeden insanlarla paylaşmaya başlarlar.

Yapılan bu terapiler ile birlikte insanlar hem kendi sorunlarını çözer hem de aynı sorundan dolayı sıkıntıya düşmüş olan diğer insanlara yardımcı olurlar. Bu sayede de aslında sorunların çözümlerinin ne kadar kolay olduğu da anlaşılır. İnsanlar da sorunları ile baş etmeyi öğrenmiş olurlar.

Genel olarak bakıldığı zaman grup terapileri sayesinde bir araya gelmiş olan insanlar, toplumun küçük bir örneği olmaktadır. Bu sayede normal zamanlarda insanların sıkıntılara girmesine, kendilerini dış dünyadan soyutlamalarına neden olan pek çok konu artık sıkıntı olmaktan çıkarılabilmektedir. Bu küçük toplulukla paylaşılan her konu paylaşan insanın sosyal hayata bir adım daha atmasını sağlamış olacaktır.

Başkalarının yanında konuşmaktan, dertleri konusunda bilgi vermekten çekinen insanlar Grup terapileri sayesinde bu durumu farklı bir hale getirmiş olacaktır. Bu sayede de geçmiş dönemlerde kendini kalabalıkların dışına atmaya çalışan insanlar belirli süreler boyunca devam eden terapiler eşliğinde kendilerini tekrardan insanların bulunduğu ortamlara bırakmaya başlayacaklar ve sorunları ne olursa olsun bununla barışarak hayatlarını devam ettireceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz