Perşembe, Ağustos 11, 2022

Göz Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

göz kuruluğu nedenleri

Gözün nemliliği gözyaşı tarafından sağlanır. Gözyaşı bazı durumlarda diğer zamanlar göre daha fazla salgılanır. Duygusallık, gribal enfeksiyon gibi durumlarda göz yaşı miktarında artma görülür. Bazen kişilerde yeteri miktarda gözyaşı salgılanmamasına bağlı olarak göz kuruluğu oluşabilir. Gözyaşının gözyaşı kanallarından gereğinden az gelmesi göz kuruluğuna neden olurken gereğinden fazla salgılanması da istenmeyen bir durumdur.

Göz Kuruluğunun Zararlı Etkileri

Yeterince gözyaşı salgılanmadığından gözlerde batma hissi, fazla miktarda sulanma, gözde kayganlığın azalmasına bağlı yapışkanlık gibi durumlar oluşabilir. Göz kuruluğu her yaşta rastlanacak bir rahatsızlık olmakla birlikte özellikle orta yaşın üstündeki kimselerde ve menopoza giren bayanlarda daha sık görülmektedir. Göz kuruluğu herhangi bir etken olmadan da ortaya çıkabileceği gibi bazı kimyasallarda rahatsızlığın oluşumuna neden olabilir. Özellikle tansiyon, kalp, sinir ilaçları ile kimi ağrı kesiciler bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmek Gerekir?

Günümüzde özellikle çocukluk döneminde ve gençlerde bu rahatsızlığın yaygınlaşmasında bilgisayar ve telefonların çok ciddi etkileri vardır. Gözlerde batma hissi, fazla miktarda sulanma, gözde kayganlığın azalmasına bağlı yapışkanlık gibi durumlar hissedildiğinde bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Gözde kuruluk olup olmadığı çok basit tetkiklerle anlaşılabilmektedir. Gözyaşının dolduğu alt göz kapağına filtre kâğıt parçaları konularak gözyaşı üretimi ölçülür. Aynı işlem farklı boyalarla da yapılıp test edilebilmektedir.

Hastalığın teşhisi yapıldığında tedavi sürecinde suni gözyaşları tedavide kullanılan yöntemlerden biridir. Bu sayede dışarıdan verilen suni gözyaşı desteğiyle gözün nemlenmesi sağlanır. Göz kuruluğuna bazen göz yaşı kanallarının tıkanması da sebep olabilir böyle bir durumda basit bir işlemle kanallar açılarak göze yeterince yaş gelmesi sağlanır ki bu da göz kuruluğunu engelleyecektir.

Göz kuruluğu yaşayan hastaların görmeye ilişkin sıkıntılar yaşadıkları da bilinen şikâyetler arasında yer almaktadır. Şikâyetler başladığında acilen bir göz doktoruna gidilmesi, erken teşhis açısından önem arz etmektedir. Şikâyetlerin artmasının ve muayenenin geciktirilmesinin tedavinin de daha uzun zaman almasına neden olacağı unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz