Ginkgo Biloda nedir? faydaları nelerdir?

77
ginko biloba nedir

Ginkgo ağacı 250 milyon yıldır dünyamızda yaşamaktadır. Ginkgo Biloba dünyanın en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Gingko ağaçları bin yıl süre yaşayabilir. 1690 tarihinde bu ağaç ile karşılaşan ilk Avrupalı Engelbert Kämpfer olmuştur. Bu alman doktoru toplam 10 sene tabiatı araştırmacı olarak gezmiştir. Söylentilere göre 1945’ de Hiroshima’ya atılan atom bombasından sonra ilk yetişen bitki Ginkgo Biloba olmuştur.

Ginkgo Biloba Çin Cumhuriyetinde ve Japonyada şifalı bitki olarak binlerce yıldır kullanıldığı gibi tapınaklarda da ilahi bir ağaç olarak yetiştiriliyor. Ginkgo Biloba bitkisinin en önemli ögesi yapraklarıdır. Bilim adamlarına göre Ginko Biloba Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltır, baş dönmesi, kulak çınlaması, bunaltı belirtilerine iyi gelir, belleği korur, cinsel gücü destekler, antioksidan etkilidir.

Doktora danışılarak kullanabilirsiniz. Kesinlikle şifalı bitkileri kendi kafanıza dayanarak kullanmayın. Her bünye farklıdır. Ayşeye Hasana iyi gelmiş banada iyi gelir deyip sağlığınızı bozmayın. Şifalı bitkilerle yakından ilgilenip arada bir böylesi cümleleri söylemem gerekiyor.
Bir taraftan ilginiz artıyor ama diğer taraftan doktorunuza danışmadan hareket etmeyin.
Kullanım kesinlikle doktor kontrollü olmalıdır. Kullandığınız ilaçların etkisini artırabilir veya etkisiz edebilir.

Piyasada yaprakları satılmaktadır. Ancak şifalı yönlerinden faydalanmak için hap veya kapsül tercih edilmelidir. Ayrıca aktarlarda satılan yaprakların kalite seviyesi çok farklıdır. Baş dönmesi veya kulak çınlamasına karşı faydalı olup olmadığı henüz bilimsel olarak net bir şekilde kanıtlanmamıştır. Ancak uzak doğuda alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Ginkgo Bilobanın faydaları

  • Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltır.
  • Hafızayı güçlendirir, bellek faaliyetlerini olumlu etkiler.
  • Kan damarları genişletici etkisi vardır. Kan dolaşımını artırır.
  • Baş dönmesi, kulak çınlaması, bunaltı belirtilerine iyi gelir.
  • Flavonoidler sayesinde güçlü antioksidan özelliği vardır.
  • Cinsel performansı olumlu etkiler.
  • Anksiyetenin hafiflemesine de yardımcı olur. Kaygı ve endişe duygularını azaltır.
  • Göz sağlığı için faydalıdır.

Ginkgo Bilobanın Yan etkileri

Mide ve bağırsak sorunu yaratabilir. Baş ağrısı yapabilir. İçerdiği asit alerji yapabilir. Kullanım kesinlikle doktor kontrollü olmalıdır.

Uyarı: Konular bilgilendirme amaçlı eklenmiş olup doğru tedavi için lütfen doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz