Perşembe, Ağustos 11, 2022

Gebelikte Astım

gebelik astım

Gebelikte astım şikayeti bazen şiddetli olduğunda hamileler üzerinde gebeliğin ilerleyen aylarında sıkıntı yaratabilmektedir. Hamilelik  esnasında kadın doğum uzmanı ile dahiliye /göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yakın takip edilen  astımlı gebelerin astımlı olmayanlar kadar normal gebelik geçirme ve sağlıklı bebek sahibi olma şansları vardır.

Gebelikte astım şikayeti olan kadınlar mutlaka hamilelik takipleri esnasında bir “akciğer hastalıkları uzmanı” tarafından da değerlendirilmeleri gereklidir.

Gebeliğin astım üzerindeki etkisi nasıl olmaktadır ?

Astımlı gebelerin üçte birinde ( 1/3 ) gebelikte astımda  düzelme olurken, üçte birinde( 1/3 ) astım atakları sıklaşır ve üçte birinde ( 1/3 ) astım derecesinde değişiklik görülmez. Astım gebeliğin ikinci trimester sonu ve üçüncü trimesterinde ağırlaşabilir. Önlem alınmalı ve ilaçlarının dozunun bu dönemlerde ayarlanması gerekmektedir. 

Hamilelikte astım hastalığı varlığında alınabilecek önlemler var mıdır?

  • Sigara bırakılmalıdır.
  • Polen, hayvan tüyleri, toz ve küfle temastan kaçınılmalıdır.
  • Ev temizlik ürünleri, parfüm kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları ve nezleye karşı tedbir alınmalıdır.
  • Gebelik öncesi başlanan tedavilere doktor gözetiminde devam edilir.

Gebelikte astım hastalığı kontrolsüz ise bebeği nasıl etkiler?

Kontrolsüz astımda anne kan dolaşımındaki oksijen miktarı azalır, dolayısıyla bebeğe iletilen  oksijen miktarı da azalır. Bebeğin gelişimi ve kilo alımı da olumsuz etkilenir. Kısacası kontrolsüz ve tedavi edilmeyen astım ile  düşük doğum ağırlıklı bebek arasında ilişki vardır. 

Gebelikte astım ilaçları  kullanımı bebeği etkiler mi?

Yapılan çalışmalarla  inhalasyon yoluyla yapılan tedavilerin gebelikte güvenli olduğu saptanmıştır. Kontrolsüz  astımın bebek üzerindeki riskleri tedavi risklerinden daha fazladır. Ağızdan hap şeklinde alınan tedavilerden kaçınılmalıdır. 

Gebelikte alerji  aşılarına devam edilebilir mi?

Alerji aşılarının gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur. Devam edilebilir. Alerji uzmanı tarafından aşı dozu sıklıkla ayarlanıp azaltılır. Ancak daha önce aşı tedavisi başlatılmamışsa gebelik esnasında başlatılmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz