Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Gebelik Öncesi Kilo Kontrolü

hamilelik kilo kontrolü

Hamilelik öncesi, anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de ideal kilo ile gebelik sürecine girmeleridir. Kilo problemi yaşayan anne adaylarının gebelik süreçleri ve doğumları biraz sıkıntılı geçebilmektedir. Hamilelik sürecinde kilo kontrolü yapmaya çalışmaktan ziyade, gebelik öncesi kilo kontrolü yapmak daha sağlıklı olacaktır. Eğer bir hamilelik planı yapıyor, sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için kilo sağlıklı beslenmeye gebelik öncesi başlamanız gerekmektedir.

Gebelik Öncesi Normal Kilodan Düşük Kilo

Gebelik planı yaparken, vücut ağırlığınız ideal kilonuzdan %10 ve daha düşük ise, hamilelik için zayıf olarak nitelendirilirsiniz. Zayıf olan anne adaylarında yetersiz beslenme dolayısıyla, vitamin ve mineral eksikliği gözlenebilir. 

Gebelik öncesi zayıf olan anne adaylarının vitamin ve mineral takviyesi yapması tavsiye edilir. 

Gebelik öncesi zayıf olan anne adaylarında erken doğum ve düşük riski, ideal kiloya sahip bayanlara göre daha fazladır.  

Gebelik Öncesi Fazla Kilo

Gebelik planı yaparken, vücut ağırlığınız ideal kilonuzdan %20 ve daha üzerinde ise, hamilelik için fazla kilolu olarak nitelendirilirsiniz. Eğer fazla kilolu iseniz gebelik öncesi kilo vermeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü gebelik döneminde diyet yapılması pek önerilmez. Bu yüzden hamilelik öncesi ideal kilonuza gelmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Hamilelikte diyet sırasında vücutta depolanan yağlar hızla erdiğinden dolayı, bu durum anne adayının vücut metobolizmasını bozar ve ketozis denilen durum ortaya çıkar. Ketozis bebeğin sinir sistemini olumsuz olarak etkiler ve düşük IQ, zeke problemi gibi olumsuzluklara yol açar.

Fazla kilolu anneler genelde kilolu bebekler doğurur. Fazla kilolardan kaynaklanan sebeplerden dolayı, normal doğum yapılması zorlaşır ve sezaryen ile doğum yapılır. 

Fazla kilolu gebeliklerde preeklampsi eklampsi (gebelik zehirlenmesi), hipertansiyon, gestasyonel diabet, pıhtılaşma bozuklukları ve kalp rahatsızlığı meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...