Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Gaz Sancısı Hamilelerin Korkulu Rüyasıdır

hamilelikte gaz sancısı

Gaz sancısı hamilelerde nasıl seyrediyor biliyor musunuz? Normal şartlarda bir insanın bile vücudunda her halükarda bir miktar gaz bulunduğundan hamilelerde durum maalesef biraz daha fazla olabiliyor.

Gaz sıkıntısı kadın erkek fark etmeksizin birçok insanın ortak problemidir. Çevrenizde sürekli gaz problemi yaşayan insanlar mutlaka vardır. Bazıları yedikleri en ufacık şeyden bile gaz sıkışmalarına maruz kalırken bazı insanlar bazı gıdaları özellikle tüketmezler ki, bilirler onun vücutlarında gaz oluşturacağını. Dolayısıyla birkaç kez deneme yanılma yoluyla bunu öğrendikten sonra artık daha dikkatli davranmanız daha az sorun yaşamanız anlamına gelir.

Peki, ya hamileler? 

Gaz sancısı hamilelerde nasıl seyrediyor biliyor musunuz? Normal şartlarda bir insanın bile vücudunda her halükarda bir miktar gaz bulunduğundan hamilelerde durum maalesef biraz daha fazla olabiliyor. Çünkü Hamile bayanlar her zamankinden daha fazla gaz çıkartma ihtiyacı duyarlar ki bunu yapmadıkları takdirde de zaten sıkıntı yaşayabilirler.

Hatta durumu daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse hamile olduğunuz dönemde her zamankinden fazla şekilde gaz problemi çeker ve rahatlamak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Mesela pantolonunuzun üst düğmesini açmak ya da şişkinliğinizden dolayı montunuzun düğmelerini kapatmamak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Hamilelerde Neden Daha Fazla Gaz Olur?

Hamilelerin bu süreçte başının derdi olan gaz sancısı onlar için bu süreci daha da zor bir hale getirebiliyor. Peki, bunun sebebi nedir? Yani neden hamilelerde daha fazla gaz oluşur? Bir kere her şeyden önce gebe kalmanız ile birlikte vücudunuzda her zamankinden fazla progestoren oluşmaya başlar. Bu da vücudunuzda uzunlamasına duran kaslarınızın gevşemesi ve rahatlaması anlamına gelir.

Bu kaslarınızın gevşemesi de vücudunuzda bol miktarda gaz oluşmasına sebep olur. Sürekli olarak vücudunuzda şişkinlik hissetmeye başladığınız gibi ağız yoluyla gaz çıkarma ihtiyacını da çok sık duyabilirsiniz.

Genellikle yemek yedikten sonra özellikle de kendinizi frenleyemeyip ağır salçalı ve yağlı yemekler yediyseniz bir gaz sancısı sizin için kaçınılmaz olur. Ayrıca hamileliğinizi ilerlemesi ile birlikte rahminiz de büyümeye başladığından aynı hızla karın boşluğunuzu da doldurmaya başlayacak ve sindirim sisteminizin yavaşlamasına sebep olacaktır.

Yavaşlayan sindirim sistemi de size her yemekten sonra normal halinizdekinden daha fazla bir şişkinlik hissi verecektir. Hatta hamileliğiniz boyunca ilk kez dahi olsa mide ekşimesi gibi sorunları da yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz