Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Gano Excel (Reishi Mantarı) Faydaları Nelerdir?

Gano Excel (Ganoderma lucidum) olarak bilinen Reishi mantarı binlerce yıldır çeşitli şifa yetenekleri için kullanılan yenilebilir bir tıbbi mantar türüdür ve gerçek bir süperbesindir. Gano excel reishi mantarlarından elde edilen bir içeriktir. Çin’de Ling Zhi olarak da bilinen bu mantar kuvvetle antienflamatuvardır ve uzun ömürlüdür, daha iyi bağışıklık fonksiyonu ve zihinsel açıklığı destekler. “Mantarın kralı” olarak kabul edilir.

Çin’de “Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönler” adlı kitapta tarif edildiği üzere, gano excelin adı, “ruhsal güç ile ölümsüzlük özü bileşimini” temsil eder; başarı, esenlik, ilahi güç ve uzun ömür ile bağlantılıdır. Ekili mantarlar arasında reishi mantarı, besin değerinden ziyade farmasötik değerinin çok önemli olması açısından benzersizdir.

Reishi mantarları Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) da dahil olmak üzere bütünsel tıp uygulamalarıyla tarih boyunca, adaptojen bitki benzeri maddeler olarak düşünülmüştür; bu da, stresin olumsuz etkilerini azaltmamıza yardımcı olur ayrıca artan iltihaplanma, tükenen enerji seviyeleri, hasarlı kan damarları ve çeşitli hormonal dengesizlikleri tedavi eder.

Araştırmalar, reishi mantarlarının kansere, otoimmün hastalıklara, kalp rahatsızlığına, alerjilere, enfeksiyonlara karşı vücudun savunma güçlerini güçlendirmesine izin veren antioksidan özelliklere sahip olduğunu defalarca gösterdi. Ve bunlar reishi mantarının faydalarından sadece bazılarıdır. Öyleyse neden bu tür besleyici yararlı mantarları yemeniz gerektiğine gelin bir göz atalım.

Tümör Büyümesine ve Kansere Karşı Savunmaya Yardım Ediyor

Reishi mantarları diğer antienflamatuvar gıdalar gibi, antioksidanlar (polisakaritler ve triterpenoidler olarak adlandırılır), beta-glukanlar ve amino asitler gibi önemli anti-kanser besin maddeleri içeren çeşitli türler barındırır. Araştırmacılar, reishi mantarının en faydalı bileşenlerinden birinin, anti-tümör yeteneklerine sahip olduğu bilinen gıdalardaki suda çözünür bir besin türü olan, polisakkaritler olduğuna inanıyorlar.

Tatlı patatesler veya pancar gibi diğer yararlı bitki gıdalarında bulunan polisakkaritler, triterpenoidler ile birlikte, DNA’yı savunan ve hücre mutasyonlarını durduran, sağlıklı hücreleri koruyan immün modüle edici maddelerdir. Araştırmalara göre, bazı tıbbi mantarlar, antioksidan, nöro-koruyucu, radyo-koruyucu, anti-diyabet, anti-osteoporoz ve anti-yorgunluk yetenekleri de dahil olmak üzere önemli biyolojik faydalara sahip olduğu için polisakkaritlerin kansere karşı savaşmasına yardımcı oluyorlar.

Ek olarak, laboratuvar testleri, triterpenlerin kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir; bu da mantar, kabak ve siyah pirinç gibi antioksidan gıdaların sağlığın teşviki için sıkça kullanılmasının bir nedenidir. Triterpen bileşiklerin kanserli hücrelerin endotel hücrelerine bağlanmasını sınırlayarak tümör yayılmasını ve çoğalmasını inhibe ettiği görülmektedir. Beta-glukanlar doğal kanser savaşçılarıdır, çünkü bağışıklık sisteminin daha aktif hale gelmesine neden olurken, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdururlar.

Reishi mantarları, bazen diğer tedavilerle birlikte göğüs, yumurtalık, prostat, karaciğer ve akciğer kanseri ile mücadelede başarılı bir şekilde kullanılır. Kanserden kurtulan ya da kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören hastalar için reishi mantarlarının ilacın daha etkili olmasını sağlayacak koruyucu etkileri vardır.

Kanser hastalarında yapılan araştırmalar reishi mantarlarının antiproliferatif ve kemopreventif etkilere sahip olduğunu, düşük bağışıklık ve mide bulantısı gibi kemoterapi yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu ve radyoterapinin etkinliğini potansiyel olarak artırdığını düşünüyor ve bu reishi mantarını kanserle savaşan en güçlü gıdalardan biri haline getiriyor. Dolayısıyla reishi mantarlarından üretilen gano excel de aynı faydalara sahip olarak öne çıkıyor.

Karaciğer Fonksiyonunu ve Detoksifikasyonu Geliştirir

Geleneksel Çin şifacıları, bazı açılardan batı tıbbından ayrılır, çünkü semptomlar ortaya çıktıklarında basitçe tedavi etmek yerine hastalığın önlenmesini vurgular. Karaciğer, sağlıklı kan ve besin maddelerinin temizlenmesine, işlenmesine, depolanmasına ve dolaşımına katkıda bulunduğu için vücudumuzda geleneksel Çin tıbbının ana odak noktalarından biri karaciğerdir. Adaptojen otlar ya da reishi mantarları gibi takviyeler, vücuttaki doğru dengeyi sağlamak (diğer önemli unsurlar sağlıklı bir diyet, egzersiz ve meditasyon içerir) söz konusu olduğunda, bir bulmacanın parçası gibidir; çünkü sindirim sistemini güçlendirmeye yardım ederler. Besinler aslında parçalanır ve emilir.

Adaptojen bitkiler, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye ve karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir, bu da çok sayıda fayda sağlayarak, atıkların ve toksinlerin vücuttan daha verimli bir şekilde boşaltılarak zamanla gelişebilecek hastalıklara karşı bağışıklık geliştirilmesine olanak tanır. International Journal of Medicinal Mushrooms’da yayınlanan 2013 çalışmasında reishi mantarlarının antioksidan özelliklere sahip olduğu ve karaciğer fonksiyonunu yavaşlatan zararlı bağışıklık tepkilerini savuşturduğu için akut karaciğer hasarında hepatoprotektif etkilere neden olduğu bulundu.

Kalp Sağlığını Artırır ve Kan Basıncını Dengeler

Reishi mantarının içindeki triterpenlerin kan basıncını düşürme yeteneğinin yanı sıra kan pıhtılaşması ve kolesterol için de faydalar sağladığıkeşfedildi; muhtemelen hormonal dengeyi de geri kazandırırken kan damarları ve arterlerdeki iltihaplanmayı azaltır. Yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, bazen tiroit rahatsızlıkları veya stres yüksekliği gibi hormonal sorunlardan kaynaklanabilir, ancak reishi mantarları en iyi hormonal seviyeleri geri yüklemeye ve ayrıca kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye yardımcı olur.

Reishi mantarları, kan basıncını düşürmenin yanı sıra genel dolaşımı iyileştirebilir, kalp sorunlarını daha da kötüleştiren iltihapları azaltabilir ve tıkanmış arterleri veya yüksek kolesterol seviyelerini önleyebilir. Bazı erken araştırmalar, gano excel dahil, reishi mantar takviyeleri alınmasının tıkanmış arter, göğüs ağrıları ve nefes darlığı belirtilerini azalttığını ileri sürmektedir.

Hormonların Dengelenmesine ve Diyabetle Mücadeleye Yardımcı Olur

Araştırmalar, reishi mantarında bulunan birkaç antioksidan ve antienflamatuvar bileşiklerin sinirlerin beyne mesaj gönderme şeklini değiştirdiğini, doğal olarak endokrin ve merkezi sinir sistemlerinde dengeleyici hormonlardaki çeşitli işlevleri geliştirdiğini gösteriyor. Reishi mantarı takviyesi ve gano excel, doğurganlık ve üreme sağlığını geliştirirken şeker hastalığının, yorgunluğun ve hormonal dengesizliklerin semptomlarını azaltmak için kullanılır.

Gano excel, vücutta birikebilecek toksinlerin veya ağır metallerin miktarını düşürür ve bu nedenle; gelişmiş enerji seviyelerine, daha iyi konsantrasyona, geliştirilmiş hafızaya ve hatta daha iyi kalitede uyumaya yardım eder. Bazı araştırmalar, gano excel takviyelerini 12 hafta süreyle almanın, hemoglobin düzeylerini yükseltilebileceğini, ancak kan şekeri düzeylerini yükseltmediğinden, tip 2 diyabetin ciddiyetini ve komplikasyonlarını azaltabileceğini ileri sürmektedir.

Alerji ve Astımla Savaşır

Reishi mantarlarının aktif maddelerinden biri triterpenler, alerjide azalmaya ve astım ile ilişkili histamin reaksiyonlarına bağlı olan bir ganoderik asit türüdür. Reishi mantarının doğal bir çare olmasının sebebi budur. Triterpen, bağışıklık sistemini etkileme, sindirim organlarını güçlendirme, bağırsak astarını koruma, iltihaplanmayı azaltma, histamin salınımını engelleme, oksijen kullanımını iyileştirme ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme yolları nedeniyle alerjik reaksiyonları düşürebilir.

Enfeksiyon ve Virüs Riskini Azaltır

Reishi mantarları, doğal antiviral, antibakteriyel ve antifungal bir madde olarak düşünülür. Alerjileri azaltmanın yanı sıra, triterpenler mikrobik enfeksiyonlara, virüslere ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Triterpen biraz acı tadı olan birçok bitkide bulunabilir, bu da doğada koruyucu olduğu ve bitkiyi yırtıcı hayvanlara karşı koruduğu anlamına gelir. Çalışmalarda, izole triterpenlerin sindirim organlarının astarını güçlendirdiği, kötü bakterilerle savaştığı, iyi bakterilerin yenilenmesine ve hücre mutasyonlarına karşı korunmasına yardımcı olduğu gösterildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....