Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Fındık Kaç Kaloridir? Fındığın Kalorisi Nedir?

Huşgiller familyasından gelen fındık, kapalı tohumlu bitkiler arasında yer almaktadır. Çok çeşitli türleri bulunmakla birlikte ülkemizde daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetişme şansı bulan türü, ağaç fındığıdır.

Yağ oranı yüksek bir besindir ve 100 gram fındıkta yaklaşık 60-62 g.’dir. Bunun yanında fındık, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. 100 gram fındık, 635 mg. Potasyum içerir. Sodyum, demir mineralleri ile A, E ve C vitaminleri ile Omega3 açısından da zengindir. Protein içerdiği için  vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik, diş, kalp-damar  ve cilt sağlığı açısından faydalıdır, vücuda zindelik kazandırır.

Kabuklu Fındık İçi Kalori Değerleri

Fındık içerdiği yüksek yağ oranı sebebiyle kalori değeri yüksek bir besindir. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme açısından mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Uzmanlar tarafından az miktardfa fındığın her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Bir avuç fındık, yaklaşık 50 gramdır ve 320 kalori yapmaktadır. 1 adet fındıkta 5-6 kalori vardır. Orta boy bir kuru yemiş kasesi kadar fındık, 950 kalori yapmaktadır.

Kavrulmuş Fındık Kalori Değerleri

Bir çay bardağı kavrulmuş fındık 295 kaloridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz