evliliğe hazırmısınız

Sevmek, insanın en büyük duygusudur. Sevdiğimiz kişi ile bir ömür geçirmek, mutlu olmak için de evlilik kararı alır, bir aile kurarız. Peki, her birbirini seven evlenmeli midir? Evlenmek için sevmek tek başına yeterli midir? Birçoğunuz şuan hayır tabi ki yeterli değildir diyorsunuz. İnsanların birçoğu karşısındaki kişinin sevmediği davranışlarını değiştirmek ister.

Evliliğe Hazırmıyım ?

Kendinizi İyi Tanıyın

Evliliğe giriş yapmadan önce kendimizi iyi bir şekilde tanımlamalıyız. Olumlu ve olumsuz yönlerimizi ele alıp, iyice analiz etmeliyiz. Eğer kendinizin özelliklerini iyi bir şekilde bilirseniz, kendinize huyunuza uygun bir eş seçmeye çalışırsınız.

Sosyal Çevrenize Dikkat Edin

Kendimizi tanımanın yolu sadece ilişkilerimizden geçmez. Sosyal çevremiz, aile içi davranışlarımız, iş hayatındaki arkadaşlarımız ve bu kişilere olan tutumlarımız da oldukça önemlidir. Eğer evlilik adayınızın ailesi ve sizin ailesiniz arasında büyük farklılıklar varsa ilerleyen dönemlerde bu konu ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Dürüst Olun!

Kendinize sorular sormayı, kendinizi eleştirmeyi alışkanlık haline getirin. Kendinizi sık sık eleştirin. Bunu her yaptığınız da aslında kendinize farklı değerler kazandıracaktır. Kendinize yapacağınız eleştiriler, ilerleyen dönemlerde hata oranınızı azaltacaktır. Kendinize soracağınız sorular ve yapacağınız eleştiriler, ne istediğiniz konusunda da sağlıklı bir karar vermenizi sağlayacaktır.

Nişanlılık Dönemi İyi Değerlendirilmeli

Evlilik başlamadan önce mutlaka nişanlılık dönemi geçirmeniz gereklidir. Nişanlılık sürecinde karşınızdaki kişiyi daha iyi analiz etmeniz, ailesini daha iyi bir şekilde tanımanız mümkündür. Karşınızdaki kişiyi daha iyi tanıdığınız da onun evlilikten beklentilerini öğreneceksiniz.

Onu Değiştirmeye Çalışmayın

Aslında hemen hemen hepimiz, karşımızdaki kişiyi değiştirmeye çalışırız. Onun istediğimiz gibi bir olması, hayallerimizdeki hale gelmesi en çok istediğimiz şeylerin başında gelir. Peki, hiç sordunuz mu O ne kadar değişmek istiyor? Ya da değişmek istiyor mu? İlişkilerin temel sorunu karşıdaki kişiyi değiştirmeye çalışmaktır. Aşık olduğunuz, evlilik planları yaptığınız kişiyi o davranışları ile sevmeye, O nu o şekilde kabullenmeye çalışmalısınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz