Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Evde Meyve Sebze Cipsi Yapımı

evde cips yapımı

Çocukların vazgeçilmezlerinden biri olan cipsi meyve ve sebzelerden hazırlayabilirsiniz. Evde meyve sebze cipsi yapımı için kullanacağımız malzemeler de oldukça basit ve her evde kolay bir şekilde bulunan malzemeler olacaktır.

Portakal Cipsi;

Portakal cipsi yapımı için gerekli olan malzemelerimiz, portakal, esmer şeker ve Hindistan cevizinden oluşuyor. Evde portakal cipsi hazırlamak yaklaşık on on beş dakikanızı alacak.

Portakal Cipsi Yapılışı;

Öncelikle portakallarımızı iyi bir şekilde yıkayarak temizliyoruz. Portakalları kabuklarıyla birlikte kullanacağımız için yıkama işleminin iyi bir şekilde yapılması gereklidir.

Evde portakal cipsi yapmak için portakallarımızı yarım ay şeklinde olabildiğince ince kesiyoruz. Kestiğimiz dilimlerin inceliği portakal cipsimizin kalitesi ve görünüşü için önemlidir. Sonrasında yanmaz bir tepsiye bu portakalları diziyoruz ve üzerine biraz esmer şeker, birazda Hindistan cevizi ekliyoruz.

Hazırladığımız bu portakal dilimlerini artık fırına sürebiliriz. 175 derecede yaklaşık 15 dakika fırında bekletiyoruz. Tercihinize göre yarım ay yerine halka dilimlerde kullanabilirsiniz.

Havuç Cipsi;

İçeriğinde bulunan “A” vitamini ile gözlere faydalı olan havuç tam olarak vitamin deposudur. Havuç cipsi hazırlamak için kullanacağımız malzemeler, tuz, karabiber ve zeytinyağı olacak.

Havuç Cipsi Yapılışı;

Evde havuç cipsi yapımı için havuçların düzgün bir şekilde seçilmesi önemlidir. Öncelikle havuçlarımızı iyi bir şekilde yıkıyoruz. Ardından halka şeklinde kestiğimiz havuç dilimlerini yanmaz tepsimize diziyoruz. Tepside yer alan havuç dilimlerinin üzerine tuz ve karabiber ekleyip son olarak zeytinyağı sürüyoruz. Zeytinyağı havuçların hem kızarmasını hem de yumuşamasını sağlayacaktır.

Hazırladığımız havuç dilimlerini 195 derecede yaklaşık 20 – 25 dakika pişiriyoruz. Artık havuç cipsimiz hazır.

Elma Cipsi;

Elma cipsinin yapılışı da portakal cipsi ile aynıdır. Kullanılacak malzemeler değişiklik göstermektedir. Evde elma cipsi yapılışı için kullanmamız gereken malzemeler, tarçın ve Hindistan cevizidir.

Elma cipsini yaklaşık 175 derecede 10-15 dakika fırında bekletmemiz yeterli olacaktır.

Patates Cipsi;

Evde Patates cipsi hazırlamak için sanıldığından daha kolaydır. Kullanacağımız patatesleri yarım ay ya da halka şeklinde çok ince kesiyoruz. Sonrasında yanmaz tepsiye dizdiğimiz patates dilimlerinin üzerinde tercihimize göre karabiber, kekik gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Evde meyve sebze cips yapımı için tüm meyve ve sebzeleri kullanabiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta fırın ısınmadan kesinlikle malzeme atılmaması öncelikle fırının gerekli ısıya ulaşmasının sağlanmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz