Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Ev Yapımı Sporcu İçeceği Nasıl Yapılır?

sporcu içeceği

Kemikleriniz vücudunuzdaki en sert mineral maddelerdir ve aynı zamanda yaşayan ve büyüyen dokulardır. Bunlar öncelikle iki maddeden oluşur; kolajen (bir protein) ve kalsiyum (bir mineral). Kemikler, iç organları korumak ve kasları desteklemek de dahil olmak üzere tüm vücutta kuvvet, denge ve destek sağlar. Sağlıklı kemikler, görünüşünüzü iyileştirmek ve yıllarca genç görünmenizi sağlamak için gerekli olan duruş sağlığı için de önemlidir. Güçlü kemikler ile birlikte, vücudunuzun sağlıklı ve aktif kalmak için bolca enerjiye ihtiyacı vardır. Yeterli enerji olmadan, en kolay görevleri bile tamamlamanız imkansız hale gelebilir. Çoğu zaman yorgun ve halsiz hissedersiniz, sevdiğiniz tüm eğlence dolu aktivitelerin tadını çıkaracak enerjiniz kalmaz.

Kemiklerinizi korumak ve vücudunuzu güçlendirmek söz konusu olduğunda, asla geç kalmış sayılmazsınız. Yaşınız ne olursa olsun, vücudunuzun güçlü kemikler oluşturmasına ve korunmasına yardımcı olmak için diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini, K vitamini, betakaroten ve protein gibi önemli besinleri içeren iyi bir diyet güçlü kemikler oluşturabilir, dayanıklılığınızı artırabilir ve sıkı bir antrenmandan veya fiziksel aktivite ile dolu bir günden sonra daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Dengeli bir diyetle birlikte düzenli egzersiz yapmak da aynı derecede önemlidir.

Gün boyu enerjik kalmanız için gerekli olan tüm besin maddelerini elde etmek amacıyla güne bir bardak sağlıklı meyve suyu ile başlayabilirsiniz. Kemikleri güçlendirmek ve vücuda enerji vermek için yapabileceğiniz ev yapımı meyve suyunun ana bileşenleri aşağıdadır:

1 kase doğranmış çiğ ıspanak

1 bardak portakal suyu

1 salatalık (doğranmış)

2 adet yeşil elma (küçük parçalar halinde dilimlenmiş)

1 parça kök zencefil (soyulmuş)

Bu besinleri tek başına tüketebileceğiniz gibi, ayrıca sularını sıkıp, değişik kokteyl içecekler de hazırlayabilirsiniz. Daha çok faydalanmak için, hepsini birlikte bir blender yardımıyla sıkıp, içmenizi tavsiye ederiz.

Ispanak

Ispanak, kemik sağlığınız için gerekli olan besinler açısından yoğun bir yeşil sebzedir. K vitamini bakımından tavsiye edilen günlük değerin % 181’ini sağlayabilir. Sadece 1 bardak ıspanak, zengin bir K vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, kemikleri yok edebilen hücreler olan osteoklast miktarını azaltmaya ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum ve magnezyum gibi önemli besin maddeleri içerir.

Portakal Suyu

Bu narenciye suyu, kaslar ve kemikler için önemli bir besin olan D vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. D vitamini, vücudun güçlü kemikleri korumak için gerekli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, yumuşak, ince ve kırılgan kemiklere neden olabilir. Bu, çocuklarda raşitizme ve yetişkinlerde osteoporoza yol açabilir.

Amerikan Journal of Clinical Nutrition Dergisi’nde yayınlanan 2003 tarihli bir çalışmada, portakal suyunun vitamin D takviyesi ile güçlendirildiğinde, vücutta D vitamini düzeylerini artırmakta etkili olduğu ve böylece yetişkinlerde osteomalazi ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu bildirilmektedir.

Salatalık

Salatalık; A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından zengin bir kaynak olarak lanse edilir. Toplu olarak, bu mineraller sadece vücudunuzu nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda daha güçlü kemiklere de katkıda bulunur. Salatalıktaki karbonhidratlar ve B vitamini, yiyecekleri glikoza dönüştürmeye yardımcı olur ve bu da size enerji sağlar.

Salatalık doğada oldukça alkalidir ve vücudunuzun pH seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca bağ dokularının büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olan silika içerir. C vitamini açısından zengin portakal suyu ile birlikte tüketildiğinde salatalık, ürik asit düzeylerini vücudunuzun dışına çekerek ve böylece gut veya artrit ağrısını önleyerek veya azaltarak, size yardımcı olabilir.

Yaşlanma Araştırması ve Klinik Uygulaması Dergisi’nde yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmaya göre, salatalık, hücrelerde ve bağ dokularındaki suyun tutulmasına yardımcı olarak genel sağlığınızı garanti eder.

Yeşil Elma

Bu lezzetli meyve, kemik sağlığını destekleyen mükemmel bir besin kaynağıdır. Yeşil elma, phloridzin adı verilen bir flavonoid içerir, bu da inflamasyon belirteçlerini azaltarak ve kemik yoğunluğunu artırarak osteoporoz riskini azaltabilir. Ayrıca, içindeki C vitamini, kasları, kan damarlarını, kemikleri ve kıkırdağı koruyan kolajen üretimi için gereklidir. Elmadaki antioksidan ve antienflamatuvar bileşikler kemik yoğunluğunu ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

Zencefil

Zencefilin, kemik sağlığını artırdığı ve eklem ağrısını dindirdiği bilinmektedir. Güçlü antienflamatuvar özelliklere sahip olan ve gingerol olarak bilinen eşsiz bir organik bileşiğe sahiptir. Gingerol, kemikleri etkilemeye bile başlamadan önce sitokinler gibi enflamatuvar bileşiklerin baskılanmasında önemli bir rol oynar.

Ev Yapımı Enerji İçeceği Nasıl Yapılır?

Yeşil elmaları küçük parçalar halinde kesin ve meyve sıkacağı veya blender içine atın.

Ispanak yapraklarını sapları ile birlikte meyve sıkacağına ekleyin.

Daha sonra, salatalık parçalarını ve bir parça kök zencefili de blender içine ekleyin.

Portakal suyunu ekleyin.

İyice karıştırın. Gerekirse, daha iyi bir kıvam elde etmek için biraz su ekleyin.

Suyu bir bardağa dökün ve isterseniz birkaç küp buz ekleyin.

Her gün 1 kere ve özellikle sabahları bu içeceği tüketebilirsiniz.

Ek ipuçları:

Pestisitler ve diğer yabancı maddelerden arındırmak için kullanmadan önce daima meyve ve sebzeleri akan suyun altında yıkayınız.

Maksimum fayda için, özellikle organik salatalık, ıspanak ve elma kullanın.

Oksitlenmeyi en aza indirgemek ve meyve suyunun besin değerini iyileştirmek için, tarife bir limon suyu da ekleyebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak, 1 tatlı kaşığı keten tohumu da ekleyebilirsiniz.

Meyve suyu hazır olduğunda, sağlık yararlarını kaybetmemesi için hemen içilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz