Perşembe, Ağustos 11, 2022

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

sirke ile ev temizliği

Ev temizliğinde insan sağlığı için zararlı kimyasal maddeler içeren deterjanlar yerine daha doğal malzemeler kullanan ev hanımları, bu konuda en fazla sirkeden yararlanır. Sirkenin mikrop kırma ve bakteri önleme özelliği sayesinde temizlikte kullanılması özellikle mutfaklarda hijyen sağlamakta büyük yardım sağlıyor. Ev temizliğinde sirke kullanımı konusunda detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Ev temizliği için sirke

Sirkenin ev temizliğinde en sık kullanıldığı yer mutfaktır. Mutfaklarda sıklıkla kullanılan mikrodalga fırınlarda yüksek ısı nedeni ile çıkarılması zor kirler oluşur. Bu lekelerin çıkarılması için 1 su bardağı su ve yarım çay bardağı sirke cam bir kaba konulur. Fırın yüksek derecede çalıştırılır ve sirkenin buharlaşması sağlanır. Bu buhar lekelerin yumuşayıp çıkmasını sağlar.

Bulaşık makineleri de düzenli olarak temizlik yapılması gereken makinelerdir. Bu konuda kimyasal deterjanlar yerine doğal malzemelerden yararlanmak daha sağlıklıdır. Bunun için bir su bardağı su ile karıştırılmış sirke bulaşık makinesinin içine konulur ve deterjansız olarak makine çalıştırılır.

Beyaz sirke bulaşıkların parlamasında da etkilidir. Bunun için bulaşık makinesinin parlatıcı kısmına bir miktar sirke koyarak bulaşıkları yıkamak yeterlidir.

Banyo seramiklerinin arasında biriken kirlerin temizlenmesinde 4 litre su içerisine yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve bir miktar boraks konularak yumuşak bir bez ile silme yöntemi uygulanabilir.

Banyolarda yer alan küvetlerin bazıları zaman içinde kir tutar. Bu kirlerin temizlenmesinde de beyaz sirkeden yararlanılabilir. Bunun için küvet sıcak su ile doldurulur ve içine 3 su bardağı sirke eklenir. 4 saat bu şekilde bekletilen küvet süre sonunda tertemiz olacaktır.

Klozetlerde biriken kirlerin temizlenmesi için 2 su bardağı sirke güzel bir şekilde klozet kenarlarına dökülür ve 1 gece bekletilir. Sifonun çekilmesinin ardından klozetin temizliği sağlanacaktır.

Kıyafetler ya da her hangi bir kumaş üzerinde oluşan lekelerin çıkarılması için su ile karıştırılan sirke leke üzerine dökülür ve sonrasında normal yıkama yapılır. Bu yöntem ile en zor lekelerin çıkarılması mümkün.

Çamaşır makinelerinin rutin temizliği için 2 su bardağı sirke makineye konulup içinde çamaşır olmadan kısa programda yıkanabilir.

Evin bütün odalarında bulunan parkelerin temizliği için de sirke kullanılabilir. Bunun için 4 litre suyun içine 1 kahve fincanı sirke eklenip bu su ile parkelerin temizliği sağlanır.

Bir litre suyun içine 2 su bardağı sirke koyarak camların silinmesi daha parlak olmalarına yardımcı olur.

Sirke ile ev temizliği yaparak daha sağlıklı ve daha hijyenik bir ortam sağlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz