Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Eskici ve Oğulları Özeti – Orhan Kemal

eskici ve oğulları

Kitabın Yazarı Hakkında 1914 yılında Ceyhan’ da dünyaya gelen Orhan Kemal, 1970 senesinde beyin kanaması sonucunda Sofya’ da yaşamını yitirmiştir. Cumhuriyet Dönemi romancılarımız arasında çok sayıda eser veren önemli kalemlerimizdendir. Bir dönem babasının Suriye’ ye kaçması neticesinde eğitim hayatı yarıda kesilmiş, 1932 yılında döndükleri Adana’ da çeşitli işlerde çalışmıştır. 1950’ den itibaren yazarak geçimini sağlamış ve hikaye roman tyatro oyunu türünce onlarca esere imza atmış, eserlerinin birçoğu ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Eskici ve Oğulları Kitabı Hakkında: 1962 basımlı kitap, Orhan Kemal’ in toprakları olan Çukurova’ da pamuk ırgatlığını konu alarak, bu paralelde  sürükleyici ve sade dili ile bir ailenin varlıktan yokluğa  geçiş sürecindeki durumunu gerçekçi bir üslupla ele alır. Aile bağlarını konu edinen, değerli romanlarımız arasındadır.

Eskici ve Oğulları Özeti

Roman kahramanı eskici bir babadır. Ailesini geçindirmek zorunda olan baba, Trablusgarp Savaşı sırasında sakatlanmış ve bir bacağını kaybetmiştir. Eskicinin en büyük oğlu Mehmet, bir süre yurtdışında çalıştıktan sonra eşi e üç çocuğunu alarak baba evine döner. Eskici’ nin hanımı zor bir kadındır, gelini ile geçinememekte bunun yanında ailenin durumunu bir türlü kabul edemeyerek adeta geçmişte, bolluk zamanlarında yaşamaktadır. Ailenin küçük oğlu Ali, babası ile sürekli çatışan bir gençtir, abisini idol olarak benimsemiş, karakteri tam anlamıyla oturmamıştır. Eskicinin kızı Zeliha ise, romanda aile içi kuşak çatışmalarını gerçekçi bir dille yansıtır. Romanda kuşaklar arası ilişkiler, Zeliha merkezinde güçlü bir tema olarak kullanılır.

Eskici, baştan ailesini varlık içinde yaşatsa da ekonomik bir takım değişikliklere ayak uyduramayınca aile maddi olarak güç kaybetmeye başlar.  Başta evin geçimini bir ayakkabı dükkanında sağlamakta, iki oğlu ile birlikte dükkanı idare etmektedir.  Fakat daha sonralar Yugoslav bir göçmenle rekabet edemez ve işleri iyiden iyiye kötüye gider. Bu dönemde geçim zorlukları baş gösterir ve eskici oğlu Mehmet’ e yüklenir ve  Mehmet evi terk eder. Mehmet’ in evden ayrılması üzerine kırgınlık yaşayan küçük oğlu Ali ile eskici arasındaki gerginlik, Ali’ nin abisinin yanına yerleşmesi ile son bulur.

Yaşanan çatışmalar sonrasında yeniden bir araya gelen aile çareyi pamuk ırgatlığında görür. Eski varlıklı günlerine dönmeleri için pamuk ırgatlığı yapmaya karar verirler. Ancak işler hiç de bekledikleri gibi gitmez…  Bu süreçte kızı Zeliha  pamuk ırgatlığına giderken duygusal başlar geliştirdiği şoför Ünal ile evlenir.  Pamuk ırgatlığında aile sıtmaya yakalanır. Irgatlık dönemleri, çatıçşmalarqa da sahne olur. Aile Çukurova’ da zor günler geçirir. Baba, karısı kızı ve damadını alarak, oğullarını Çukurova’ da bırakıp kente döner.

Ali ırgatlık sırasında tanıştığı Zeynep ile evlenir.  Ailenin eline pamuk ırgatlığından hiçbir şey geçmez.  Romanın sonunda eskici, Ali ve Mehmet’ in tedavisi için dükkanını satar. Aile bundan sonra  şehir merkezinde yeni bir hayat kurmaya, kentte fabrika işçiliği yaparak hayata tutunmaya çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazel

Gazel Nedir?

Özellikle aşk, güzellik ve içki konusunda yazılmış belli biçimdeki şiirlere gazel denir. Gazel, beyitlerle yazılır. Birinci beyit musarra’dır, yani dizeleri birbiriyle uyaklıdır (aa). Öteki...
hat sanatı nedir

Hat Sanatı Nedir?