Salı, Ağustos 16, 2022

Esir Şehrin İnsanları Özeti – Kemal Tahir

esir şehrin insanları

Kemal Tahir, 1910 yılında İstanbul’ da başlayan 63 yıllık ömrüne çok sayıda eser sığdırmış romancılarımızdandır. Gazetecilik yaptığı yıllarda edebiyata şiirle gitmiş, 1955 yılında yayımlanan ilk hikaye kitabı Göl İnsanları’ nın ardından romanları yayımlanmıştır. Yazarın Namuscular, Karılar Koğuşu, Hür Şehrin İnsanları, Damağası, Bir Mülkiyet Kalesi romanları ölümünden sonra basılmıştır.

Esir Şehrin İnsanları Hakkında

Kemal Tahir’ in en ünlü romanları arasında yer alan Esir Şehrin İnsanları, 1956 yılında ilk baskısını yapmıştır. Romana ismini veren esir şehir İstanbul, romanın ana mekanıdır. Roman, Milli Mücadele Dönemi eserlerimiz arasında sayılmaktadır. 1. Dünya Savaşı sonrası İstanbul’ u anlatan eser,  dönemine tanıklık etmesi bakımından değerli bir tarihi yapıt sayılmaktadır.  Batı kültürü kıskacında bocalayan bir ferdin kendi kültürüne yaklaşmasıyla birlikte yaşadıkları ekseninde, insanın sosyo-psikolojik tahlilini duyarlı bir dille ortaya koymaktadır.

Esir Şehrin İnsanları Özeti

Giriş Bölümü: Romanın giriş bölümünde roman kahramanımız ve çevresindeki insanları tanırız. Zaman atlamaları yoluyla roman kahramanlarımızın hayatlarına tanık oluruz. Romanın başkahramanı Kamil Bey, Abdulhamit’in zengin paşalarından birisinin oğludur. Para ile büyümüş, yurtdışında felsefe eğitimi almış, resimle ilgilenen, gezmiş görmüş bir kişidir. Döneminin deyimi ile kendisi bir aristokrattır. Memleketten yabancı, bir aydın olarak yetişirken, 27 yaşında babasını yakın zamanda kaybetmiş olan paşa kızı Nermin ile evlenir. Tek çocukları Ayşe yurtdışında doğar ve Kamil Bey ailesi uzun yıllar Avrupa’ da yaşar. Birinci Cihan Harbi’ nde de memleketten uzaktadırlar.

Birinci  Dünya Savaşı bitmiş, Osmanlı savaştan yenilgi ile çıkmıştır ve Osmanlı topraklarında Kuvay’i Milliye ruhu uyanmaya başlamıştır. O dönemde Kamil Bey’ in kızı Ayşe altı yaşına basmış, aile miraslarının büyük bölümünü sattığı için yurtdışında maddi zorluklarla kaşılaşarak Avrupa defterini kapatmıştır.  Kamil Bey, eşi ve kızını alarak İstanbul’ a dönüş yapmış, bu esnada  gazetede intihar eden bir üsteğmenin mektubunda okuduğu savaş sonrası İstanbul’ unun durumu karşısında dehşete kapılmıştır.

İstanbul, on binlerce insanını savaşta kaybetmiş, çok sayıda ev yanmış ve yıkılmış, kızlar bu yoksulluk ve sefalette fuhuşu maddiyat için bir yol olarak görmeye başlamış, cinsel hastalıklar ve cinayetler şehirde yaygınlaşmıştır. Kamil Bey, yıkık ve dökük bir İstanbul’la karşılaşarak, onu yara bere içinde yere yığılmış bir insana benzetir.

Kamil Bey ve eşi Nermin Hanım, kızları Ayşe ile birlikte İstanbul’ a döndükleri ilk zamanlar Nermin Hanım’ın  halasının Nişantaşı’ndaki konağında misafir olmuşlar fakat Kamil Bey’ in, Nermin’ in eniştesi ile fikri bağlamda yaşadığı çelişkiler sebebiyle köşkten ayrılarak, kendilerine yeni bir düzen kurmuşlardır. Kamil Bey, Bağlarbaşı’nda mahalle kahvesinde halkın milliyetçi duygularından etkilenir. Onun milli düşünce sistemini oluşturan zincir aslında bu kahvelerdeki sohbetlerle başlar. Bu sırada karşılaştığı arkadaşı Ahmet vesilesiyle Kuvayı Milliyeciler’in arasına katılan Kamil Bey için hayatında bir dönüm noktası başlar.

Gelişme: Romanın gelişme bölümü, Milli  Mücadele Dönemi’nin perde arkasını bir Kuvayı Milliye destekçisi olan Nedime Hanım ve etrafındakiler merkezinde yansıtmaya çalışır. Bu süreçte Kamil Bey, eşi hapiste olduğu için tüm sorumluluğunu Nedime Hanım’ın aldığı Karadayı Gazetesi’nde çalışmaya başlar. Gazete çevresindekilerden çok etkilenerek milli kültürüne yabancı bir aydınken, milli mücadele ruhuna kendini kaptırır. Bu süreçte  fikri dünyasında bir dönüşüm yaşar. Roman, sonuç bölümüne dek, Kamil Bey merkezinde Milli Mücadeleyi konu alır.

Sonuç: Milli Mücadelecilerden olan Kamil bey, İkinci İnönü Zaferi’nin kazanıldığı sırada  İstanbul Hükümeti tarafından yedi yıl boyunca hapis cezasına çarptırılmıştır. Gerekçe, işgal kuvvetlerinin Milli Mücadelecilere saldırı planlarını içeren evrakları Anadolu’ ya ulaştırmak isterken, Tophane rıhtımında  suçüstü yakalanmasıdır. Roman, Kamil Bey’ in hapiste yaşadığı şok evresinde sonlanır.

Kamil Bey’ in mahpusluk yıllarının ve hayatının anlatımı, Kemal Tahir’ in Esir Şehir üçlemesinin ikinci kitabı olan Esir Şehrin Mahpusu’nda devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz