erkeklerde tansiyon kaç olmalı

İdeal tansiyon değerinin 120/80 mm/Hg olduğu söylenir. Yani 12’ye 8 olarak söylenen değerdir. Fakat ideal tansiyon olayı erkeklerde farklılık gösterebilir. Erkeklerde tansiyon değerinin farklı olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi yaş faktörüdür. Tansiyonu etkileyen diğer etkenleri de iyi bilmek gerekir elbette. Kan basıncında meydana gelecek en küçük değişiklik yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Yaş Faktörünün Tansiyona Etkisi

20-24 yaş arasındaki erkeklerde tansiyon 117/77 mm/Hg iken 60-64 yaşındaki bir erkekte kan basıncı 134/87 mm/Hg civarında seyreder. Yani buradan da anlaşılacağı gibi, yaş ile birlikte kan basıncında da bir artış söz konusudur. Bu bilgiler ışığında yapılan bilimsel araştırmalarda, 55 yaşındaki bir erkeğin, aynı yaştaki bir kadına oranla daha yüksek kan basıncına sahip olduğu gözlenmiştir.

Kalıtımsal Nedenler

Bazı kişilerde yüksek tansiyon hastalığı kalıtımsal nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Şayet yüksek tansiyon hastası iseniz, aile genlerinde bu rahatsızlığın olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Tansiyon hastalığı ile ilgili gelişebilecek komplikasyonları iyi bilmeniz, düzenli egzersiz ve tansiyon problemine yönelik beslenme biçimini hayat biçiminiz haline getirmeniz, sağlığınız açısından olumlu olacaktır. Bu konuda mutlaka hekimlerinizden bilgi almanız gerektiğini unutmayın.

Diğer Faktörler

Etnik köken faktörü de kan basıncı üzerinde önemli etkenlerden bir tanesidir. Afrika kökenli kişilerde kan basıncı çok daha yüksek seyretmektedir. Ayrıca kilo problemi, kan basıncının yüksek olmasındaki en büyük etkenlerin başında yer alır. Tip II diyabet ve kolesterol yüksekliği hiper tansiyona adeta davetiye çıkaran bir durumdur. Tütün ürünleri ve alkol kullanımı da yine kan basıncının yükselmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Doymuş yağ içeren besinlerle beslenmek, durağan bir hayat yaşayıp, egzersiz ve yürüyüş yapmamak da tansiyon hastası olmak için çok iyi sebepler arasında yer alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz