Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Prostat Nanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir?

prostat

Erkeklere özgü birtakım hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar genellikle erkeklerin üreme organlarında meydana gelir. Kimi hastalıklar doğuştan ve genetik olarak ortaya çıkarken kimi üreme hastalıkları da çevresel sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Erkek üreme yolları hastalıkları arasında epispadias, fimozis, kriptorşizm, iktidarsızlık, bel soğukluğu, spermiom, testis tümörü, ipotans, vezika semaniüs prostat kanseri sayılabilir.

Prostat kanseri nedir?

Erkeklerde en çok rastlanan kanser türleri arasındadır. Erkek üreme sisteminin en önemli yapısı olan prostatta meydana gelen kötü huylu değişimler olarak adlandırılmaktadır. Prostat mesanen hemen altında ceviz büyüklüğünde bez halinde bulunur. Bu bezde meydana gelen değişiklikler kansere yol açabilir.

Nedenleri nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri arasında genetik etkenler gösterilmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe prostat kanseri olma riski de artmaktadır. Ayrıca prostat kanserinin erkeklik hormonuyla bir bağı olduğu söylenmektedir. Çünkü kısır erkeklerde prostat kanseri olma riski azdır.

Tedavisi

Prostat kanserinin tedavisinde radyasyon tedavisi, Radikal Prostetaktomi, hormon tedavisi uygulanır. Radikal Prostetaktomi yönteminde prostat ve bağlı seminal kabarcıklar cerrahi operasyonla alınır. Kanseri dokunun alınmasıyla hastalık tedavi edilmiş olur. Kanserin prostat dışındaki yerlere sıçraması halinde hormon tedavisi uygulanmaktadır. Hormon tedavisi ile erkeklik hormonunun salınımı azaltılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz