Perşembe, Ağustos 18, 2022

Epilepsinin tanımı

epilepsinin tanımı

Epilepsi, beynin veya beynin bireysel alanlarının aşırı aktif olduğu ve çok fazla sinyal yaydığı bir durumdur. Bu epileptik nöbetleri tetikler. Bazen sadece bireysel kaslar seğirir – ancak tüm vücut da kramp yapabilir ve bilincinizi kaybedersiniz.

Epilepsi her yaşta ortaya çıkabilir. Bazı insanlar çocukluklarında ilk nöbet geçirirken, bazıları sadece yaşlılıkta. Saldırılar arasında genellikle fiziksel bir şikayet yoktur. Ancak, birçok insan başka bir saldırı olacağından endişe duyuyor.

İlaçlar nöbetleri önleyebilir ve iyi bir yaşam kalitesini koruyabilir. Ne yazık ki, ilaç herkese yardımcı olmaz: 10 kişiden yaklaşık 3’ü düzenli olarak nöbet geçirmeye devam ediyor. Hastalık onlar için özel bir yüktür.

Semptomlar

Epileptik bir nöbet birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Birkaç saniye sürebilir ve fark edilmeyebilir, sadece tek bir kolu veya bacağı etkileyebilir veya tüm vücudu etkileyebilir. Bazı insanlar bayılır, diğerleri kısa bir süre yok veya tamamen bilinçli kalır.
Epileptik bir nöbet nadiren uzun süre devam eder. Beş dakikadan uzun sürerse, biri “status epileptikus” tan bahseder. Bu, ilaçla hızla tedavi edilmesi gereken bir acil durumdur. Hızlı bir şekilde art arda birkaç nöbet meydana gelebilir.

Epilepside iki tip nöbet vardır:genel nöbetler ve fokal nöbetler.

Genelleştirilmiş nöbetler

Genel nöbetler tüm beyni etkiler. Beynin bireysel bölgelerindeki nöbetlerden (fokal nöbetler) mutlaka daha şiddetli değildirler, ancak genellikle vücutta bilinç kaybına ve kramplara yol açarlar.
Genel bir nöbet aşağıdaki gibi görünebilir:
Tonik: Uzuvlar kramp ve sertleşir. Saldırı genellikle hızlı bir şekilde sona erer ve farkındalık her zaman bulanık olmaz.
Atonik: Kas gerginliği aniden vücudun bir bölümünde azalır. Örneğin, çene göğsün üzerine düşebilir veya bacaklar kıvrılabilir. Ayrıca kısaca bilincinizi kaybedebilir ve düşebilirsiniz.
Klonik: Büyük kas grupları, kollar veya bacaklar gibi yavaş bir ritimde seğirir. Çoğu zaman bilincinizi kaybedersiniz.
Miyoklonik: Bireysel kas grupları hızla seğirir. Kural olarak, farkındalık bozulmaz.
Tonik-klonik (“Büyük mal”): Tüm vücut kramplar ve seğirir
Devamsızlıklar: Bu hafif nöbet şekli bilinçte ani, kısa aralarla kendini gösterir.

Odak nöbetleri

Fokal nöbetler beynin belirli bir bölgesinde ortaya çıkar. Hangi semptomların ortaya çıktığı, bu alanın sorumlu olduğu işleve bağlıdır: örneğin, kolun seğirmesi (motor saldırısı), bir duygu bozukluğu (duyusal saldırı) veya görme değişikliği (görsel saldırı).
Fokal bir nöbet ile, olağandışı hislere sahip olabilirsiniz, farklı duyabilir, görür veya kokar ya da yoktur. Baş dönmesi, anksiyete veya halüsinasyonlar da mümkündür. Buna aura denir. Diğer insanlar şapır şupur, yüz buruşturma, kekemelik, amaçsızca koşar ya da bir şeylerle uğraşır. Odak nöbetlerine seğirme veya konvülsiyonlar eşlik edebilir. Bazen fokal nöbetler farkındalığı veya dikkati kısıtlar.

Odak nöbetleri tüm beyne yayılabilir ve genel bir nöbet haline gelebilir.
Ataklar arasında epilepsisi olan kişilerin genellikle fiziksel bir şikayeti yoktur.

Nedenleri ve risk faktörleri

Beyin milyarlarca sinir hücresinden oluşur. Beyin kontrol hareketinin bazı bölgeleri, diğerleri dili, algıyı veya duyguları kontrol eder. Sinir hücreleri elektriksel ve kimyasal sinyallerle bağlanır. Epileptik bir saldırı durumunda, sinir hücrelerinin etkileşimi geçici olarak bozulur.
Bu, beynin veya tüm beynin bireysel alanlarının aşırı aktif olmasına ve çok fazla sinyal yaymasına neden olur. Bazen bir insan beyninde, örneğin nöbet olarak kendini vücudun geri kalanında gösteren bir “beyindeki fırtına” dan bahseder.

Epilepsinin çok farklı nedenleri olabilir, örneğin yaralanmalar, meninkslerin veya beynin iltihabı, felç veya tümörler. Uzmanlar buna “semptomatik epilepsi” diyorlar. Bununla birlikte, epilepsi için genellikle net bir neden yoktur. Bazı ailelerde, epilepsi nesiller boyunca ortaya çıkar. Bu, hastalığa genetik yatkınlığın bir göstergesidir.

Epilepsisi olan bazı insanlarda, bir diskotekte yanıp sönen ışıklar gibi uyaranlar bir saldırıyı tetikleyebilir. Bazı durumlar da bazen nöbetlere neden olabilir: örneğin, çok az uyku, oksijen eksikliği, zehirlenme, alkol veya – özellikle çocuklarda – yüksek ateş. Bu faktörler ayrıca epilepsi olmadan bir nöbet tetikleyebilir. Sonra ara sıra meydana gelen bir saldırıdan bahsedilir. Örneğin, ateşli nöbetlere yatkın çocuklarda nadiren epilepsi görülür.

frekans

Uzmanlar epilepsiden sadece belirgin bir tetikleyici olmadan epileptik nöbetler birkaç kez meydana geldiğinde bahsederler. İstatistiksel olarak, bu her 100 kişiden biri için geçerlidir. Ara sıra nöbet eklerseniz, her 100 kişiden yaklaşık 10’unun yaşamları boyunca en az bir epileptik nöbet geçirdiği tahmin edilmektedir.

Epilepsi herhangi bir yaşta ilk kez ortaya çıkabilir. Birçoğu için çocukken başlar; 40 ve 59 yaşları arasında daha az yaygındır. Ancak o zaman yeni vakalar daha yaygın hale gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz