Salı, Ocak 18, 2022

Enfeksiyonlu Egzama Tedavisi

Enfeksiyonlu egzama

Egzama hafif seyrediyorsa yağ ve nemlendirici kremler sürmek, kortizonlu kremler uygulamak çok faydalı olur ve egzamayı hafifletir. Ancak egzamalı bölge her zamankinden daha kırmızı ve kızarmış durumda ise daha tehlikelidir. Kızarık bir egzama görüntüsü enfeksiyona işaret olabilir. Enfekte olmuş egzamalar çoğu zaman bir sıvı akıtabilir ve bir süre sonunda üzerinde kabuklar oluşur. Egzamada enfeksiyon oluşmasının sebebi bu bölgeye bakteriler veya virüslerin gelmiş olmasıdır. Bu durumda tedavinin başarılı olması için, egzamanın yanı sıra enfeksiyonun da tedavi edilmesi gerekiyor.

Enfekte olmuş egzamada potasyum permanganat 3 % banyosu sıvı akıtan tahrişi kurutma ve o bölgedeki bakterileri öldürme etkisine sahiptir. Bunun için tam bir küvet banyosu veya eller ve ayaklar için bölgesel banyo yapılabilir.

Egzamalı bölgenin enfekte olup olmadığı hakkında herhangi bir şüphe olması durumunda öncelikle doktordan bilgi alınmalı ve ardından böyle bir banyo yapılmalıdır. Bu banyo cildin rengini kahverengiye dönüştürür ve bu boya elbiseye de bulaşabilir. Bu uygulamada küvetin renginin değişip ekstra uğraş gerekmemesi için küveti plastik ile kaplamak önerilir. Bununla birlikte potasyum, tırnakların rengini de değiştirebileceğinden uygulama öncesinde tırnakları vazelinle yağlamak ya da oje ile boyamak önerilir.

Enfekte olmuş egzama tedavisinde bakteri engelleyici, öldürücü kremler etkili olabilir. Çoğu zaman egzama döküntüsü sakinleştiği zaman ya da akıntılı egzama oluştuğunda bu bakteri önleyici kremler kullanılabilir.

Egzama çok şiddetli seyrettiği durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Genelde öncelikle kortizonlu kremler, ardından da iyileşmemesi durumunda antibiyotik kullanımı uygun olur. Ancak her durumda her hangi bir krem veya ilaç kullanımı için doktorun reçete etmesi gerekir.

Egzamada ileri tedavi yöntemleri

Uzun süreli ve şiddetli egzama vakalarında tıbbi ışık tedavisi (UVA + UVB) uygulanmakta ve faydalı sonuçlar alınabilmektedir. Tıbbi ışık tedavisi her egzamada kullanılmaz, bazılarında muhtemelen terlemeden kaynaklı olarak tahriş olur, durum dada da kötü olabilir. Bununla birlikte tıbbi ışık tedavisi diğer egzama tedavi yöntemlerine göre çok daha fazla zaman ve maddi imkan gerektirmektedir.

Ayrıca bazı yan etkileri de olabildiği için tıbbi ışık tedavisi okul çağındaki çocuklara nadiren uygulanmaktadır. Bu tedavinin yan etkileri de göz önünde bulundurularak sadece dermatologlar tarafından uygulandığının da altını çizmekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şaşılık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Şaşılık diğer adıyla göz kayması gözlerin birbirlerine olan paralelliğinin bozulmasıyla ortaya çıkan göz sorunudur. Gözler burun köküne doğru ve dış tarafa kayabileceği gibi yukarı...