Salı, Ocak 18, 2022

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Papatya

Papatya sindirim hem de solunum hastalıkları için doğal bir tedavi sağlamakta, papatya çayı ile bazı hastalıkları hafifletmek mümkün olmaktadır. Söz konusu olan egzama gibi cilt sorunları olduğunda ise yine papatyanın iyileştirici etkisinden bahsetmek mümkündür. Bu bağlamda papatya içeren kremler, papatyanın demlenmesiyle elde edilen papatya çayı ya da papatya özleri içeren tüm ürünler egzamalı bölgeye uygulanabilir. Bunun için öncelikle doktora danışıp ardından semptomları hafifletmek için papatyadan faydalanmak önerilir. Zira papatya özleri içeren kremin egzama tedavisinde hidrokortizonlu kremler kadar etkili olduğunu gösteren araştırmalar var.

Papatyanın egzama tedavisinde çok etkili olduğu bilinen bir gerçekken, papatya alerjisinin de aslında sık karşılaşılan bir alerji türü olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan egzamalı kişiler öncelikle egzamasız bir bölgede papatya alerjisi olup olmadığının testini yapmalı, alerji olmuyorsa papatyadan yararlanmalıdır.

Meyan kökü

Atopik egzama semptomlarını hafifletmek için kullanılan doğal tedavi ürünlerinden birisi de meyan köküdür. Egzamadan kaynaklanan kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması sorununun kısa bir süre içinde hafiflemesi için meyan kökü içeren kremler ya da meyan kökü jelinin egzamalı bölgeye sürülmesi önerilir. Bunun için meyan kökü evde kaynatarak suyu cilde sürülebilir ya da bu bitkinin özlerini içeren kremler egzamalı bölgeye uygulanabilir.

Aloe Vera

Doğanın her derde deva bitkilerinden birisi olan aloe vera neredeyse tüm cilt rahatsızlıkları için güvenle uygulanmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ciltte yara ve yanıkların, güneşten ya da hamilelikten kaynaklı cilt lekelerinin, enfeksiyonların tedavisinde en doğal ve etkili bitkilerin başında aloe vera geliyor. Aloe vera bitkisinin içindeki jel, cilt sorunu olan bölgeye ince bir kat halinde sürülür ve bekletilir. Bu sayede hem cilt sorunlardan kurtulur hem de ekstra olarak beslenmiş olur. Özellikle de aloe veranın içindeki bağışıklık sistemini güçlendiren etken maddeler, egzamadan kaynaklı tahrişleri ve kızarıklıkları da onarmaktadır. Bunun için egzamalı bölge yıkanır ve kurulanır ardından aloe vera bitkisinin içindeki jel yumuşak bir şekilde cilde sürülür. Bunun için balkonda küçük bir saksıda aloe vera bitkisi yetiştirip her gün doğal bir şekilde kullanmak, eczanelerde satılan aloe vera jelleri ve kremlerini kullanmak mümkündür. Ayrıca aloe vera içeren duş jelleriyle de duş almak egzamalı cilde iyi gelir.

Lavanta

Lavanta hem saç hem de cilt sorunlarının doğal tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Lavanta yağı ve lavanta çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen lavanta suyu cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Zira lavantanın antiseptik, antibakteriyel ve yumuşatıcı özellikleri vardır. Bu bakımdan egzamanın ciltteki olumsuz etkilerini hafifletmek için sorunlu cilt bölgesine lavanta çayı, lavanta özü içeren kremler sürülebilir. Bir de lavanta içeren duş jelleriyle duş almak cilde iyi gelir.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron bitkisi ciltteki ve vücuttaki enfeksiyonel,  iltihaplı durumların tedavisinde çok uzun yıllardır kullanılmakta, bu bitkinin nemlendirici özelliği de bilinmektedir. Egzama tedavisinde de sarı kantarondan faydalanmak için bu bitki demlenerek suyu cilde sürülebilir ya da sarı kantaron çiçeği kremleri uygulanabilir. Bu sayede cilt nemlenir ve kızarıklıklar, kaşıntılar hafifler.

Beyaz dut

Egzama tedavisinde beyaz dutun tedavi edici etkisi bilinmektedir. Bunun için beyaz dut ezilerek direkt olarak egzamalı bölgeye uygulanabileceği gibi, yine ezilmiş beyaz duta yumurtanın sarısı katılarak da cilde uygulamak mümkündür. Cilde uygulandıktan sonra 15 – 20 dakika bekleyip ardından ılık su ile cildi yıkamak önerilir. Her gün bir kez bu uygulamanın yapılması ciltte egzama semptomlarını azaltmaktadır.

Adaçayı

Egzama ve diğer pek çok cilt sorunun doğal tedavisinde kullanılan adaçayı, cilt sağlığını koruyan bir bitkidir. Egzamalı cilt için de 1 tutam adaçayı 1bardak sütün içinde kaynatılır ve süzülür. Elde edilen karışım egzamalı bölgeye sürülür. Bu uygulama günde 1 kez yapılarak egzama yaralarının yavaş yavaş hafiflediği gözlenir.

Süpürge Otu

Süt ve zeytinyağı cilt sağlığını koruyan doğal ürünlerdir. Bir de buna süpürge otunun cildi nemlendirici ve tahrişi önleyici etkisi eklenince çok etkili bir egzama ilacı ortaya çıkıyor. Bunun için 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı zeytinyağı ve bir miktar süpürge otu küçük bir tencerede ya da çaydanlıkta kaynatılır. Ardından demlenip soğuması için 10 – 15 dakika beklenir. Yeterince soğuduğunda süzülerek elde edilen karışım egzamalı bölgeye sürülür.

Kına

Çok eski çağlardan beri köylerde, kırsal kesimlerde cilt sorunlarını hafifletmek için kına kullanılmaktadır. Egzama için de küçük bir kaba 2 yemek kaşığı kına ve 1 yemek kaşığı tuzsuz  tereyağı konur ve iyice karıştırılır. Egzamalı bölgeye sürülüp 15 – 20 dakika bekledikten sonra yıkanır. Haftada iki kez uygulanması önerilen bu karışım egzama tedavisinde çok etkilidir.

Önemli uyarılar

Egzama önemli bir cilt sorunudur ve kesinlikle doktordan tıbbi bir yardım almak gerekir.

Doktorun önerdiği ilaç tedavisinin beraberinde yine doktora danışarak bitkisel tedaviler de uygulanabilir.

Yukarıda sayılan bitkilerden bazıları ciltte alerjik sorunlar yaratabilir. Bu sebeple öncelikle egzamalı olmayan ciltte bir alerji testi yapmak önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yer Elması Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yer elması, çiğ, pürüzsüz ve aromatik olduğunda tatlı ve gevrektir. Şaşırtıcı olan şu ki, mevsimlik sebze gibi daha sıradan bir sebze değildir. Yer elması,...