Cumartesi, Ocak 15, 2022

Egzamada kırmızı, kızgın cilde kortizon krem iyi gelir

Egzamada kırmızı ve kızgın cilt

Egzama sebebiyle hissedilen kaşıntı, bir zaman sonra ciltte kıpkırmızı bir görüntü oluşur. Bunlar genellikle egzama lekeleri şeklinde adlandırılır. Egzamadan kaynaklı bu kızarıklıklar için kortizon kremi kullanılması doğru olur. Kortizon içeren egzama kremlerinin pek çoğu mantar ve bakterilere karşı antimikrobiyal maddeler içermektedir. Bu kremlerin daha hafif egzama gruplarında kullanılanları günde 1-2 kez sürülerek kullanılır. Egzama tedavisinde krem kullanmak için öncelikle egzamanın derecesi doktor tarafından belirlenmeli, ardından hangi kremin ne sıklıkta kullanılacağı konusunda doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Zira ileri egzama vakalarında hafif kortizon kremleri, çok hafif egzama hastalarında yüksek kortizonlu krem kullanmak bazı sorunlara sebep olabilir. Özellikle de çok hafif kortizon kremi kullananlarda egzama üzerinde kontrol eksikliği riski bulunur ve egzama nöbetler daha sık yaşanır.

Egzamanın çocuklarda versiyonunda durumun ciddileşmesi durumunda 1. grup değil de, grup 2 veya 3 kortizonlu kremler ile tedaviye başlanması gerekiyor. Bu bağlamda öncelikle kaşıntı sorunu kontrol alınır ve sonrasında nadir olarak, her 2 – 3 günde bir yağlama yapılabilir. Tedavinin ilerlediği, biraz iyileşme kaydedildiği durumda daha hafif bir kremle uygulama yapılabilir, sonrasında ise tedavi her 2 – 3 günde bir yapılır. Cilt iyileştiğinde ise, yağlamaya haftada 1-2 kez olmak üzere en az 3 hafta uygulanır. Tedaviden mümkün olan en iyi sonucu alıncaya kadar tedaviye devam edilir.

Egzama tedavisinde sabah ve akşam, ayrıca duş ya da banyo sonrasında, cildin sağlam olduğu dönemlerde bile, bol nemlendirici krem uygulanması tavsiye edilir. Doktorun tavsiye ettiği üzere genellikle kortizon kremini günde 1-2 kez aktif tahriş üzerine, iyice içine çekmesi için iyice uygulanır. Uygulamanın ardından yaklaşık 10 dakika kadar tüm kuru cilde nemlendirici krem sürülmelidir. Burada önemli olan cildin ihtiyacı, genel durumudur. Cilt gereksinim duyuyorsa gün içinde bir kez daha yeniden nemlendirici krem sürülür.

Egzama tedavisinde doktorun tavsiye ettiği doğru kortizon kremi,  uygun zaman aralığı ile doğru yerde doğru kullanılırsa gayet güvenlidir ve olumlu sonuçlar verir. Kortizon kremi kullanımı ile kaşıntı kontrol altına alındıktan sonra kortizon kremi kullanmadan cilde mola verdirmek, sadece yağlama yapmak doğru olur. Zira gereksiz ve fazladan kortizon kremi kullanmak da ciltte bazı yan etkilere sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şaşılık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Şaşılık diğer adıyla göz kayması gözlerin birbirlerine olan paralelliğinin bozulmasıyla ortaya çıkan göz sorunudur. Gözler burun köküne doğru ve dış tarafa kayabileceği gibi yukarı...