Perşembe, Ağustos 18, 2022

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

ebegümeci

Ebegümeciyle aynı familyadan olan diğer bitkiler arasında hibiskus, kola fındığı ve kakaoyu sayabiliriz. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümeciye bu ad cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiş. Boğaz kuruluğuna iyi gelir Kuru öksürüğü geçirir Gastrit ülser tedavisinde kullanılır Mide ağrılarını hafifletir Cilde yumuşaklık verir Sindirimi hızlandırır Bağışıklık sistemini güçlendirir Yatıştırıcı etkisi vardır.

Ebe Gümeci özellikle sigara içenler için faydalıdır. Kaynar suda bir miktar ebegümeci kaynatılıp aç karna bir bardak içilirse sigaranın ciğerlere verdiği zararı azaltır. Aynı zamanda balgam atılmasında faydalıdır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Bağırsak sendromu için İbrahim Saraçoğlu kürü;1 su bardağı klorsuz suda 1 tatlı kaşığı ebe gümeci kurusunu 5 dakika kısık ateşte kaynatılıp,ılıyınca içilecek,günde iki kez sabah akşam içilecek her defasında yeni hazırlanıp şifa niyetine tüketilecektir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çeyrek litre kaynamış iyi suya 3-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ebegümecinin Sağlığa Faydaları

  • Boğaz kuruluğuna iyi gelir
  • Kuru öksürüğü geçirir
  • Gastrit ülser tedavisinde kullanılır
  • Mide ağrılarını hafifletir
  • Cilde yumuşaklık verir
  • Sindirimi hızlandırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Bağırsak sendromuna iyi gelir,basur ağrılarını hafifletir,

Tarihte besin kaynağı olarak farklı kültürlerde kullanılmış olan ebegümecinin kökü, yaprakları ve çiçekleri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Ebegümeci suyu cildi canlandırmak için yüz yıkama suyu olarak kullanılabilir. İçeriğinde bulunan ramnoz, galaktoz, galakturonik asit ve glukuronik asit sindirim sisteminde yaşanan gaz, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.

Ebegümecinin faydaları hakkında araştırmaların sayısı az olmakla birlikte yapılan bazı araştırmalar solunum yolu, sindirim sistemi ve cilt için bir anti-enflamatuar olarak kullanılabileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Boğaz ağrısı, diş eti iltihapları için kullanılabilir. Çay formunda ya da soğuk içecek olarak tüketildiğinde gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Ebegümecinin Yan Etkileri

Ebegümeci bitkisi genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Düzenli ilaç kullanan sürekli hastalar,Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanım için doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz