Salı, Ağustos 16, 2022

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyonla ilgili sorunlarda ilk olarak mutlaka bir doktor görüşü almak önemlidir. Altta yatabilecek hastalıklar elendikten sonra bazı doğal çözümler düşük tansiyon sorunu için önerilebilir. Emin olmadığınız hallerde bitkisel veya doğal çözümleri doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Tuz

Düşük tansiyonun en basit ilacı olarak bilinen tuz, tansiyon değerlerini dengede tutmak için oldukça etkilidir. Bunun nedeni sodyum kaynağıdır. Sodyum kaynaklı tuz tüketimi kısa vadede tansiyon değerlerini normale çevirir. Ancak her bünye için fayda sağlamayabilir. Özellikle yaşlılarda sodyum pek tavsiye edilmez. Bu nedenle sağlığınızla ilgili bir uygulama denemeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Su

Tansiyonu dengede tutmanın ilk şartı vücudun ihtiyacı olan bol suyla yaşamsal dengeleri sağlayabilmektir. Düzenli su tüketimi düşük tansiyon sorunu yaşayanları rahatlatır. Günde en az 8 bardak su içmek yaşamsal faaliyetlerin düzgün işlemesi için önemlidir.

Doğru Kıyafet Seçimi

Çok dar kıyafetler, varise neden olan sağlıksız giyim tarzından uzak durmak tansiyon değerlerinin dengede tutulması için yardımcı olabilir.

Kahve

Kahve tansiyon değerlerini yükselten basit bir seçenektir. Düşük tansiyon sorununuz varsa kahvaltıdan sonra içeceğiniz bir fincan kahve sizi kendinize getirirken tansiyonunuzu bir parça yükselterek değerleri normale taşımaya yardımcı olur. Çikolata için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Ancak her ikisini de abartmadan tüketmek en doğrusudur.

Siyah Çay

Yemeklerden sonra içilecek bir bardak çay, özellikle yaşlı kişilerde tansiyon düşüklüğünün önüne geçmeyi sağlayabilir. Kahvede olduğu gibi siyah çayın içerdiği kafein bu etkiyi sağlar.

Fesleğen

Birçok hastalığın tedavi sürecini hızlandıran doğal yöntemlerden biri olan fesleğen, düşük tansiyon sorununda da oldukça etkilidir. İçeriğindeki magnezyum, potasyum ve C Vitaminleri sayesinde tansiyon değerlerini normale çevirmeye yardımcıdır.

Biberiye

Merkezi sinir sistemini etkileyen ve kan dolaşımını iyileştiren biberiye bu sayede düşük tansiyon sorunu için de önerilir. Düşük tansiyondan kaynaklanan baş ağrısı ya da sindirim sorunu gibi belirtilere iyi gelir. 1 litre kaynar suya 2-3 gram biberiye eklenerek demleyeceğiniz çayı içebilir ya da biberiyeyi yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Havuç Suyu

Güne başlarken içeceğiniz bir bardak taze sıkılmış havuç suyu ve bal karışımı , düşük tansiyonu düzenlemekte size yardımcı olabilir. Bir bardak havuç suyuna bir – iki yemek kaşığı bal katıp aç karnına içmeniz önerilir. Sabah ve akşam günde iki defa içebilirsiniz.

Pancar Suyu

Pancar suyu sadece yüksek tansiyon değerlerini düşürmez, aynı zamanda düşük tansiyon değerlerini yükseltir. Yani değerleri dengelemek konusunda oldukça iyi bir besin maddesidir. Devamlılık gerektiren bir tüketimle tansiyonunuzu normale çevirebilirsiniz. Bir hafta boyunca günde bir bardak pancar suyu içerek tansiyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Süt Ve Badem

Gece yatmadan önce bir bardak soğuk suyun içine 5 adet badem koyun ve sabaha kadar bekletin. Daha sonra bademleri suyun içinden alarak ince şekilde öğütün, sabah da sıcak sütün içine ekleyerek için. İçeceğiniz bir bardak bademli sıcak süt tıpkı pancar suyu gibi tansiyon değerlerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Üzüm

Özellikle kuru üzüm düşük tansiyon sorununuzu çözmekte size yardımcı olabilir. Bunun için fazla abartmadan güne yayarak yani tek seferde tüketmemek koşuluyla 30 adet kuru üzümü yiyin. Tansiyon değerlerinizin normale döndüğünü göreceksiniz.

Meyan Kökü

Yüksek tansiyon riski nedeniyle, tansiyon hastalarına yasaklanan bitkilerden biridir meyan kökü. Tansiyon değerlerini yükselttiği bilinmektedir. Vücutta özellikle stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun düşüklüğü nedeniyle oluşan tansiyon düşüklüğünde etkili olur. Birkaç gün boyunca 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı meyan kökü tozu ya da kurutulmuş meyan kökü karıştırarak demleyeceğiniz çayı içebilirsiniz. Düşük tansiyondan kaynaklanan halsizliğe de iyi gelecektir.

Sıkıntısız Yaşam

Stresin bütün dertlerin anası olduğu söylenir. Gerçekten de öyledir. Kafayı herhangi bir şeye takmadan yaşamak, dertlere boğulmamak sağlıklı yaşamın formülünü de beraberinde getirir. Yaşamınızdan yoğun stres ve üzüntüyü uzak tutarak düşük tansiyon sorununuzu çözebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz