dostoyevski budala

Rus ve Dünya edebiyatının şüphesiz en büyük isimlerinden olan Dostoyevski, Budala Romanında Prens Mışkin’in hayatını anlatır. Sara hastası olan Prens Mışkin tedavi olduğu İsviçre’den döndüğünde elinde kıyafetlerinden başka hiçbir şeyi yoktur. Prens Mışkin’in en büyük özelliği ise Budalalık derecesinde iyi olmasıdır.

Çevresindeki kişiler tarafından hep yadırganan Prens Mışkin İsviçre’de üç sene kaldıktan sonra Rusya’ya döndüğünde ailesinin son bireyi ile tanışmak ister. Soyunun son ferdi olan Nastasya’nın portresini gören prens Nastasya’ya âşık olur ve uzun zaman aradıktan sonra bulduğu Nastasya’ya evlenme teklif eder. Ancak Nastaysa prensin evlenme teklifini reddederek bir başkası ile evlenir.

Rogo Jin adlı bir adamla evlenen Nastasya bu evliliğe fazla dayanamaz ve Prens Mişkin’e döner. Prens ve Nastasya evlenmek üzereyken Rogo Jin Nastasya’ya sessiz sedasız götürür. Prens Nastasya’nın Rogo Jin tarafından Petersburg’da öldürüldüğünü öğrenir ve Nöbet geçirerek tekrar budala hale gelir. En sonunda kliniğe tekrar gönderilir. Rogo Jin ise 15 yıllığına İsviçre’ye sürülür.

  Budala, Dostoyevski’nin yazdığı ilk büyük aşk romanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz