Perşembe, Ağustos 18, 2022

Diş tartarı nedir?

diş tartarı nedir

Halk arasında ismini sıklıkla duyduğumuz diş tartarları diş taşı olarak da isimlendirilen tartar, dişerimizin üstünde görülen sertleşen bir plaktır. Tartarlar bunun haricinde diş etinin altında ve üst kısmında görülebilmektedir. Diş eti dokularını da tahriş edebilir.

Tartar, plaklara, üzerinde gelişebilmesi için yüzey alanı ve daha yapışkan bir yüzey sağlayarak, çürük ve dişeti hastalığı gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.

Renksiz bakteri filmi olan plağın aksine tartar dişeti çizgisinin üzerinde kolayca görülebilecek mineral bir birikimidir. Tartarın en genel işareti, dişlerde veya dişetinde sarı veya kahverengi izdir. Tartarı tespit etmenin ve temizlemenin tek yolu diş hekiminize gitmektir. Tartar sadece diş ve dişeti sağlığınız tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda kozmetik bir problem de teşkil eder. Tartar gözenekli olduğundan dolayı çok kolay leke tutar.

Tartar oluştuktan sonra, sadece diş hekimi tarafından temizlenebilir. Tartar temizleme işlemine detertraj adı verilir. Detertraj esnasında, diş hekiminiz dişeti çizgisinin altındaki ve üstündeki tartarı temizlemek için özel aletler kullanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz