Cumartesi, Ağustos 13, 2022

Diş Macunundaki Florür Dişlere Zarar Verir Mi?

florür dişlere zarar verir mi

Ağız ve diş sağlığı alanında en çok tartışılan konulardan birisi olan florürün faydalı mı yoksa zararlı mı olduğudur. Genel olarak bu konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmayan yazarlar tarafından florürün ne kadar zararlı olduğuna dair sayfalarca yazılar yazılmıştır. Hatta detaylı bir bilgiye sahip olmayan bu yazarlar florürün zehirli bir madde olduğunu ifade edecek kadar ileri gitmişlerdir. Ama aslında durum böyle değildir.

Flor Vücuda Zarar Verir Mi?

Flor, doğada iyonlar ve bileşikler halinde bulunur. Aynı zamanda Flor, kemik, diş ve tırnaklarımızın yapısında bulunan bir elementtir. Vücuttaki Flor eksikliğinde veya fazlalığında vücuda zarar verebilir. Ülkemizde Isparta ilçesinde yüksek miktarda Flor bulunması nedeniyle Florosis yani Flor fazlalığı hastalığına sıkça rastlanır.

Bu hastalığın sonuçları olarak dişlerin minesi oluşmaz ve genel olarak dişlerde çürükler meydana gelir. Hastalığın ileri seviyelerinde ise tırnaklarda oluşan şekil bozukları ve kemiklerin dayanıklıklarını kaybetmesi gibi durumlara rastlanır.

Genel olarak bakarsak Flor bir zehirdir. Günde belli bir düzeyden fazla alınan Flor, zehirlenmeye sebep olabilir. Tabi bu Flor’un yenmemesi manasına gelmiyor, diğer her şey gibi Flor’un da kararında alınması vücudumuz için faydalıdır.

Normal olarak 100 gr’lık bir diş macunu tüpünde ortalama olarak 0.2 gr Florür bulunur, yaklaşık olarak 100 bin tüp macun yerseniz Flor sizi zehirleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz