Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

dış gebelik

Dış gebelik nedir?

Dış gebelik, gelişmekte olan bir gebelik için normal bölgenin dışında ortaya çıkan bir gebeliktir. Çoğu dış gebelik, Fallop tüplerinde görülür. Normal olarak ilerleyemez ve tipik olarak embriyo veya fetüsün ölümüyle sonuçlanır.

Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik (EP), döllenmiş yumurtanın rahim iç astarı dışındaki herhangi bir yere yerleşip büyümesi durumdur. Dış gebeliklerin büyük çoğunluğu tüplü gebelik olarak adlandırılır ve Fallop tüpünde görülür. Bununla birlikte, bunlar yumurtalık, serviks ve abdominal boşluk gibi başka lokalizasyonlarda da görülebilir. Dış gebelik, tüm gebeliklerin yaklaşık % 1 -% 2’sinde görülür. Mol gebelik, dış gebelikten farklıdır çünkü eksik genetiğe sahip bir yumurtadan türetilmiş doku kitlesi rahim içinde, gebelik belirtilerine neden olabilen üzüm benzeri bir kitle içinde büyür.

Dış gebeliğin en önemli sağlık riski, iç kanamaya neden olan türüdür. 19. yüzyıldan önce dış gebeliklerden kaynaklanan ölüm oranı % 50’yi aşmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru, cerrahi girişim nedeniyle mortalite (ölüm) oranı yüzde beşe kadar azalmıştır. İstatistikler, erken teşhis konusundaki mevcut ilerlemelerle öne sürülürken, ölüm oranı 10,000’de beşten az bir düzeye ulaşmıştır. Dış gebelik insidansında artış olsa da dış gebeliklerden ölüm oranı azalmıştır. Kötü bir sonucun başlıca nedeni, erken tıbbi yardım ve müdahale olmamasıdır. Dış gebelik, gebeliğin ilk trimestrinde gebeliğe bağlı ölümlerin en önde gelen nedenidir.

Nadiren de olsa, dış gebelik intrauterin ile aynı anda ortaya çıkabilir. Buna heterotopik (Normal ve dış gebeliğin aynı anda yaşanması) gebelik denir. Heterotopik gebelik insidansı, IVF’nin (in vitro fertilizasyon) artan kullanımı ve diğer yardımcı üreme teknolojileri (ART) nedeniyle son yıllarda artmıştır.

Dış gebelik belirtileri olarak üç klasik belirti ve semptom bulunmaktadır;

  • Karın ağrısı,
  • Menstrüel periyotların olmaması (amenoresi)
  • Vajinal kanama veya aralıklı kanama (lekelenme).

Bununla birlikte, Dış hamileliği olan kadınların yaklaşık% 50’sinde bu üç belirti görülmemektedir.

Dış Gebeliğin Diğer Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Kadın hamile olduğunu bilmiyor olabilir. Bu karakteristik semptomlar, rüptüre olmuş dış gebeliklerde (şiddetli iç kanama eşliğinde) ve rüptüre olmayan dış gebeliklerde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu belirtiler bir dış gebelik için tipik olmakla birlikte, mutlaka dış bir gebelik mevcut olduğu ve diğer koşulları temsil edebileceği anlamına gelmez. Gerçekten de, bu belirtiler, dış gebeliklerde düşük (abort) tehdidine neden olur.

Dış gebeliğin belirtileri ve semptomları, normal adet kanamasının son tarihinden altı ila sekiz hafta sonra görülür ancak dış gebelik Fallop tüpünde yer almıyorsa daha sonra ortaya çıkabilir. Dış gebelikte diğer hamilelik belirtileri (örneğin mide bulantısı ve meme rahatsızlığı vb.) mevcut olabilir. Zayıflık ve baş dönmesi hissi, rüptüre olmuş dış gebelik nedeniyle ciddi iç kanama ve düşük kan basıncının belirtileri olabilir ve derhal tıbbi yardım gereklidir.

Ne yazık ki, kanamalı dış gebelik yaşayan bazı kadınlar dış gebelik belirtilerine sahip olduklarını fark etmemektedir. Kadın şok belirtileri gösterene kadar (örneğin düşük kan basıncı, zayıf ve hızlı nabız, solgun cilt) teşhisi gecikir ve genellikle bir acil servise götürülür. Bu durum tıbbi bir acil durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...