Salı, Ağustos 16, 2022

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Dişlerin bağlı olduğu etin kalıtsal bir hastalık ya da diş uygulamaları yüzünden enfekte olması bunun sonucunda diş etinin aşağı doğru çekilmesi demektir. Önlemi alınmayıp tedavi edilmeyen diş eti çekilmelerinde etin iyice aşağı inmesinden dolayı diş kaybı ya da diş çürüğü meydana gelmektedir. Bunun için diş etlerinde bir kanama olduğunda ya da diş eti çekilmesinden şüphelenildiğinde hemen bir uzman doktora başvurmak gereklidir.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Diş eti çekilmelerinde en önemli faktör dişlerin gerektiği şekilde ve gerektiği gibi fırçalanmamasıdır. Düzenli olarak fırçalanan ve bakımı yapılan dişlerde, diş eti çekilmesine neden olan faktörler belirse de, fırçalama sayesinde çekilme engellenebilir. Ancak düzenli olarak dişlerini fırçalamayan ya da yanlış fırçalama teknikleri ile diş sağlığını korumaya çalışan kişilerde kalıtsal diş problemlerinin de olması, diş eti çekilmesine neden olmaktadır.

Diş eti çekilmesi rahatsızlığı ile karşılaşmamak için sadece dişlerin düzenli olarak fırçalanması yeterli olmamaktadır. Her fırçalamadan sonra mutlaka diş ipi ile diş aralarının temizlenmesi, diş eti çekilmesinin önlenmesinde oldukça önemlidir.

diş eti çekilmesi


 Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi

Diş eti çekilmelerinde erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Çekilen diş eti eski haline geri dönemese de erken teşhis ile daha çok çekilmesinin önüne geçilebilir. Diş eti çekilmesinin tedavisinde çekilmeye neden olan bakterilerin yok edilmesi için diş ve diş etleri tamamen temizlenmektedir.

Dişlerde oluşan diş taşları, lekeler, çürük başlangıçları, diş etinde oluşan iltihaplı bölgeler iyice temizlenerek sağlıklı diş etinin tekrar dişlere yapışması sağlanır. Diş eti çekilmesi tedavisi gören kişilerin tedavi sonunda diş bakımlarına her zamankinden daha fazla özen göstermeleri ve aksatmadan günde en az 3 kere dişlerinin tüm bölgelerini ve diş etlerini fırçalamaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz