Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Diş Beyazlatan Bitkiler Nelerdir?

Bembeyaz dişlere kim hayır diyebilir ki? Şöyle kendine güvenerek kocaman kocaman gülümsemek için bugünlerde pek çok kişi çare aramakta. Lazer yöntemi, diş beyazlatma kalemi, özel diş macunu gibi farklı diş beyazlatma yöntemleri oldukça rağbet görüyor çünkü sararan ve rengini kaybeden dişler çok sayıda kişinin ortak sorunu.

Diş renginiz çoğu kez dişlerinizin yapısına, yaşınıza, diş bakımına ve çoğu kez de sigara, kahve gibi dişleri sarartan kötü alışkanlıklara bağlı olarak istediğiniz beyazlıkta olmayabilir. Diğer yöntemleri denemeden önce evde diş beyazlatan bitkilerden faydalanarak dişlerinizin rengini açmayı deneyebilirsiniz.

İster bitkisel yöntemler ister modern tıbbın olanakları devreye girmiş olsun, dişlerinizin kalıcı olarak beyazlamayacağını bilmelisiniz. Diş ve ağız bakımına özen göstermeniz, renklendirilmiş, şekerli gıdalardan ve sigara, kahve, çay, şarap gibi leke yapan alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir.

Şekersiz sakız çiğnemek, öğün aralarında elma, armut, çilek veya ananas gibi meyvelere yer vermek, lifli sebzelere beslenmede bolca yer ayırmak ve dişleri düzgün biçimde fırçalamak doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alır.

Yağ çekme

Yağ çekme, yani bitkisel yap ile ağız çalkalama aslında ağız sağlığını iyileştirmek için tercih edilen bir yöntemdir. Susam yağı, Hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı ya da zeytin yağı bu iş için kullanılabilir.

Yukarıda saydığımız yağlardan biriyle dişlerinizi 20 dakika kadar ovun. Ovma işleminden sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Dilerseniz yağ ile gargara yapıp tüm ağzınıza da bir bakım yapabilirsiniz. Yağ ile gargardan sonra yine yağı tükürüp ağzınızı su ile çalkalayaın.

diş beyazlatan bitkiler

Fesleğen

Fesleğen gene olarak faydalı bitkilerden biridir ama pek az kişi fesleğenin diş beyazlatıcı özelliğinden haberdardır. Üstelik fesleğen sadece dişleri beyazlatmakla kalmaz, diş eti kanaması gibi can sıkıcı diş problemlerini de önler. Taze fesleğen yapraklarını kurumaya bırakın. Yapraklar tamamen kuruduktan sonra yaprakları ezerek tozunu çıkarın. Dişlerinizi bu tozla fırçalayabilir ya da ovalayabilirsiniz. Hatta her zaman kullandığınız diş macununa bu tozu ekleyerek dişinizi fırçalayabilirsiniz.

Fesleğenli bir başka diş beyazlatma reçetesi içinse 7-8 adet taze fesleğen yaprağına ihtiyacınız olacak. Bu taze yaprakları iyice ezerek macun kıvamına getirin. Bu macuna 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş portakal kabuğu tozu ekleyin. Macunu dişlerinize sürüp 15-20 dakika kadar bekleyin. Ardından suyla dişlerinizi çalkalayın.

Eğer kurutulmuş portakal kabuğuna ulaşmanız zorsa macun haline gelen fesleğen yapraklarını yarım çay kaşığı hardal yaı ile karıştırarak bu karışımı diş macunu gibi kullanabilirsiniz.

Ada Çayı Yaprağı

Oldukça basit ama yine de etkili olabilecek diş beyazlatma yöntemlerinden biri de ada çayı yaprağı kullanmaktır. Tek yapmanız gereken ada çayı yaprağını elinizde ezmek ve yaprakları dişlerinize sürmek olduğundan, bu yöntemin epey zahmetsiz olduğunu da ekleyebiliriz. Dilerseniz ezilen ada çayı yaprağını diş macununuzla karıştırıp dişlerinizi bu şekilde fırçalayabilirsiniz. Ada çayı demledikten sonra bu çayla dişlerinizi çalkalamanız dişlerin beyazlamasını çabuklaştırır.

Zerdeçal

Şifalı bitkilere ilgisi olanlar zerdeçalın ne kadar çok faydası olduğunu çoktan duymuş olmalılar. Cilde, zihne veya iltihaba karşı önerilen pek çok doğal reçetede zerdeçal de yer alır. İşte şimdi diş beyazlatmak için de yine zerdeçala başvuracağız.

Yarım yemek kaşığı organik zerdeçal tozuna bir miktar su ekleyerek macun kıvamına getirin. Ardından diş fırçanızı bu karışıma batırıp her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Dilerseniz karışıma bir parça limon suyu da ekleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki zerdeçalın altın sarısı rengi değdiği her yere renk verecektir. Bu nedenle dikkatli davranmakta yarar var. Ancak zerdeçal diş beyazlatmada pek çok kişi için mucizeler yaratan bir reçete olmuştur.

Ayrıca zerdeçal iltihaba ve mikroplara karşı son derece güçlü bir silahtır. Ağız içi sağlığınıza da katkıda bulunacak, diş etlerinizi de güçlendirecektir.

Çilek

C vitamini zengini çilek doğal bir temizlik maddesi olarak düşünebiliriz. 2-3 tane çileği ezin ve macun kıvamına getirin. Bu macunla dişlerinizi ovalayın ve en iyi sonucu almak için reçeteyi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın. Çilek içeren başka bir diş beyazlatma yönteminde ise macun haline gelmiş çileklere yarım çay kaşığı karbonat ekleyip karışım dişlere sürülür. 5 dakika kadar macunu dişlerde beklettikten sonra ağzınızı suyla çalkalayıp ardından normal diş macununuzla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....