dil papilla

Dil, papila denilen minik kabar­cıklarla kaplıdır. Papilalar, tat alıcı­ları barındırır ve dile tümsekli şeklini verirler. Diliniz genel sağlık durumunuzu yansıtır. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon olduğu zaman, beyaz ya da san bir katman dili kaplar, enfeksiyon geçtiği zaman da ortadan kaybolur.

Dil iltihabına glosit denir, dilde yara varmış hissi verir, şişer, kırmı­zılaşır ve ağrı verir. Enfeksiyon, sigara içmek, ağzın kesik bir diş veya takma dişten dolayı tahriş olması, baharatlı yiyecekler ve vitamin ya da mineral eksiklikleri (B Vitamini ya da demir) glossit sebep olabilir.

Geographic dil bir glosit türüdür; bu tür glositte dilin küçük alanlarında kızanklıklar ve şişme oluşur; sebebi bilinmemek­tedir. Nüfusun %1 ila %3’ünde olur, genellikle kadınlarda görülür.
Birkaç hafta içinde, bilinen sebepler düzeltilebilir.

Tuzlu suyla gargara yapmak da yardımcı olur. Siz de bu durumdaysanız doktora başvurun, altındaki sorun­ların çözülmesinde yardımcı olur. Dil, çiğnenmesine ve sindirilme­sine yardımcı olduğu yiyecekler sebebiyle, kolayca rengini kaybe­debilir. Çay, kahve, sigara ve bazı ilaçlar dile koyu renkte bir leke yapabilir.

Bazen papila uzaya­bilir ve bu da bir başka durumla sonuçlanır: Tüylü dil. Bazı kişilerin dillerinde kırışma olur. Bu durum­larda tedaviye gerek yoktur, ancak dilinizi bir diş fırçasıyla fırçalamak ve antiseptik bir ağız suyuyla yıkamak, dilinizin temiz ve artıklardan arınmış kalmasında yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz