defne yaprağı yakma

Defne yaprağını yakarak tütsülemek, kaygı, enfeksiyon, diyabet gibi bir çok şeye iyi geliyor. Yemeklere tat versin diye kullandığımız defne yaprağının, şaşırtıcı bir çok faydası var. Defne yaprağını yakarak tütsülemek, kaygı, enfeksiyon, diyabet gibi bir çok şeye iyi geliyor.

DEFNE YAPRAĞININ FAYDALARI

  • Ateşi düşürür, terletir.
  • Vücuda rahatlık verir, sinir ağrılarını dindirir.
  • Ağrı kesici etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, romatizma, ağrılarına, bronşite faydalıdır.
  • Yorgunluğu giderir, uyutucu, mikrop öldürücüdür.
  • Mide-bağırsak gazı söktürücü, hazmettirici, spazm çözücü, iştah açıcı,
  • İdrar ve adet söktürücü,
  • Nefes açıcı ve uyarıcı özelliği vardır.
  • Doğum kolaylaştırıcı (hamilenin son haftası) etkisi vardır.

KAYGI VE ENDİŞEYİ AZALTIR

Yaprak yakmak yıllarca stres atmak amacıyla kullanılmıştır. Yapraklardaki kimyasındaki lifler yandıkları zaman zihni sakinleştiren bir duman oluşturur ve zihnin sakinleşmesini sağlarlar Bu yüzden defneyaprağı yakmak kişinin kaygı endişe durumlarını azaltır.

ENFEKSİYONLARI AZALTIR

Defneyaprağının tıbbi özelliklerinden birisi de enfeksiyonları azaltmasıdır. Defneyaprağı dumanı vücudunuzdaki, özellikle eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azaltır. Bu şifa etkisi, defneyapraklarında bulunan ve tamamen doğal anti-inflamatuar bir tedavi olarak işlev gören öjenoldan maddesinden gelir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Defneyaprağı vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerle doludur. Bu sebeple, defneyapraklarını yakmak ve sindirmek bağışıklık sisteminizi artırma kapasitesine sahiptir.

DİYABETLE MÜCADELEYE KATKI SAĞLAR

Defneyaprağı diyabet hastalarına iyi gelir. Uzmanlar, bu fayda için ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yayınlanan bir çalışmada kanıtlandığı üzere, en iyi sonuçları almak için günde 1-3 gram defneyaprağı tüketilmesini öneriyorlar.

DİKKAT SEVİYESİNİ ARTIRIR

Defneyaprağı dumanı aynı zamanda dikkat arttırır. Aslında, yakılan defneyaprakları sıklıkla kronik yorgunlukla mücadele etmek için kullanılır.Defneyapraklarındaki pinenler, sineol ve elemisin gibi bazı maddeler yorgunluk hissi ile mücadele eder ve dumanı teneffüs edenlere keyifli bir enerji artışı sağlar.

SOLUNUM SİSTEMİNİ AÇAR

Defne yaprakları, tıkalı solunum yolları ve akciğerlere yardımcı olabilecek doğal bir çaredir. Tüm problemlere neden olan kötü mukus ve balgamın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yaprakları yakmak yerine, taze olanları sıcak suya atın ve burnunuza çekebileceğiniz buharlı bir su yapın.

Uyarılar

Defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı (sedatif) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.Düzenli ilaç kullananlar,devamlı hastalar,HAMİLE ve emzikli anneler doktor kontrolünde kullanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz