Perşembe, Ağustos 11, 2022

Defne Yaprağı Kurusunun Faydaları Nelerdir?

defne yaprağı kurusu

Her dem yeşil bir ağaçtır. Yaz-kış yaprağını dökmez. Akdeniz havzasında yetişen defne, Türkiye’nin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. Defne, genelde 2-6 m boyunda çalı veya ağaçtır fakat boyu 10 metreye kadar ulaşabilr. Gövdesinin alt kısmı gri, üst kısmı ise yeşildir. Yaprakları 6–12 cm uzunluğunda, 2–4 cm genişliğindedir.

Yapraklar kokuludur, şekilleri mızrak ucu gibi, kenarları dalgalı, üst yüzleri koyu yeşil, alt yüzleri açık yeşildir. Çiçekleri 1 cm çapında olup açık sarı veya yeşildir. Sapın aynı noktasından 4-5 tanesi birden çıkarak birer öbek oluştururlar. Bu çiçek öbekleri yaprağın yanında çift olarak açarlar. Ağaçlar erkek ve dişi olarak ayrılırlar. Meyvesi yaklaşık 1 cm çapında, içinde tek bir tohum barındıran siyah bir yemiştir. En büyük düşmanı yaprak bitkidir.

İlkbaharda açan sarımsı ya da yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Akdeniz defnesi (L. nobilis) dışındaki diğer defne türleri zehirlidir. Arabistan defnesi (Daphne gnidium) ve yaban defnesi (Daphne mezereum), defnegillerden olmayan dikenli defne (Ilex aquifolium), dağ defnesi (Kalmia latifolia) ve koyun defnesi (Kalmia angustifolia ) de zehirlidir.

Hasat zamanı: Yapraklarını kışında dökmediği için hemen her ay yapraklarını toplamak mümkündür, fakat en tesirli olduğu zaman Mayıstan Ekime kadar olan sürede toplanan yapraklarıdır.
Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri asla güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca, bitki 5 günde kurumuş ise 2 gün daha kurumada bırakmak sakıncalıdır.

Çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür.
Meyveleri, Temmuzdan Ekime kadar toplamak gerekir. Toplanan meyvelerinden soğuk baskı ile veya kaynatılarak yağı elde edilir.

Defne Bileşimi: Tanen, acı madde ve uçucu yağ bileşimi vardır. Yaprakların bileşiminde sabit yağ, sineol, öjenoller, pinenler, felandren, linalol, jiraniyol, terpineol bulunur.
Tıbbi değeri yüksek bir bitkidir. Tıbbi literatürde defne yaprağının antioksidan, analjezik (ağrı kesici), antienflamatuarve antikonvulsant (antiepileptik) yararlarının olduğu belirtilmektedir. A ve C vitaminibakımından zengindir, ayrıca demir, mangan, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından da zengindir.

Defne Yaprağının Faydaları

Defne bitkisinin tıbbi ve kozmetik amaçlı olarak kullanılan bölümü yaprak ve yaprağından elde edilen uçucu esansiyel yağdır. Defne yaprağı tentür, çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Defne yaprağı, içerisinde çok az miktarda sodyum ve kolesterol ihtiva etmesinden dolayı zayıflama bitkisi olarak bilinmektedir.

Halk arasında baş ağrısı ve sinirsel rahatsızlıklara (nevralji) karşı çayı içilirken, basura karşı hazırlanan demi, taharet yapılacak su ile karıştırılarak taharet yapılırsa basurları iyileştirir. Bugüne kadar defne yaprakları üzerine yeterince araştırma yapılmamıştır.

Defne çayı içilirse şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Migren tedavisinde yararları kanıtlanmış olan parthenolid bileşikleri içerir.

Defne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokuları ve yaralarını giderir.

Anjin, ağız ve yaraları için 4 bardak suya 5 yaprak konur. 3-4 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlenir. Gargara yapılır, sinüzit ağrılarının bulunduğu yere kompres yapılır.

Diş ağrısını dindirmek için 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapılır.

Güneşte kurutulmuş meyve ve yaprakları toz haline getirilir. Her türlü zehirli hayvan ısırığı, arı sokmasında faydalıdır.

Defne yaprakları ve meyveleri aşırı terleme tedavisinde ter bezlerini büzücü olarak kullanılır.

Kaynamış suya bir bardak için 2-3 adet defne yaprağı koyup, 15 dakika beklenir. İçildiğinde terletip ateşin düşmesini sağlayıp, balgam sökücü özellikleri için de kullanılmaktadır. Bir bezi de aynı suda ıslatıp göğse koyulur. Öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolları problemlerinde rahatlama sağlar.

Yapraklarında aromatik yağ asitleri bulunan defne yaprağı, böcek öldürücü özellikleri nedeniyle güveleri uzak tutmak için kullanılmaktadır. Defne yaprağında bulunan özel bir tür esansiyel bitkisel yağ asidi olan laurik asit, defneye bu özelliği vermektedir.

Bir-iki adet taze defne yaprağı, fasulye, mercimek, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konursa onların kurtlanmalarını önler.

Baharlı lezzeti ile sindirim salgılarını arttırır, sindirim sistemini ve mideyi düzenleyicidir.

Hazmettirici ve uyku için, 3 bardak suya 2 yaprak konur 3 dakika kaynatılır. Akşam yemeğinden sonra 1 fincan içilir. Fazla içildiğinde kusturucudur. İştah açar, kan dolaşımını düzenler, canlılık verir.

Mide ülseri şikâyeti olanlarda mide ağrılarını azaltmak için de kullanılabilir.

Defne yaprağı insülin hormonunun salgılanmasının düzenlenmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle kan şekeri yüksek seyreden kişilerde kan şekerini düşürücü etki yapar. Kan şekeri seviyesini ayarlamak için yemeklerden önce defne çayı içilir.

Uykusuzluk problemi çekenler için her akşam bir fincan defne çayı önerilir.

Antioksidan ve iltihap giderici özelliklere sahip olan eugenol enzimini içerir ve yaşlanmaya bitkisel çözüm sunar.

Defne yaprağı ayrıca mantar ve bakteri enfeksiyonlarında romatizma ve bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır.

Sedef ve egzamada kullanılan bitkisel kremlerin içinde de bulunur. 4 bardak suya; 2 avuç defne yaprağı, 1 çorba kaşığı defne tohumu konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, egzamalı yerler yıkanır.

Kaşıntı için, defne dal- yaprak ve meyveleri kaynatılır. Suyu ile kaşınan yerlere pansuman yapılır.

4 bardak suya 5 adet defne yaprağı atılıp kaynatılır çok düşük ateşte kaynatmaya 5 dakika daha devam edilir. Temizlenip süzüldükten sonra şişe buzdolabında saklanır. Sabah-akşam bir su bardağı içmenin kireçlenmelere faydası vardır.

Deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanılır.

Defne yaprağı, yemeklere tat vermek için kullanılmaktadır. Et-balık yemeklerine güzel koku verir. 2-3 günlükse de bayatlığını alır.

Defne yaprağını yemeklere eklemek, mide ekşimesi ve sindirim sorunlarını engeller, gazı azaltır.

Kurutulur ve salça yapılırken beraberce pişirilir.

Kentlerin kirli havasına dayanıklıdır.

Mutfaktan kurutulmuş defne yaprağı eksik edilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz