Perşembe, Ağustos 18, 2022

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

defne yaprağı çayı

Defne yaprağı çayını 2 farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 büyük bardak çay için 3 defne yaprağını suyla birlikte kaynatın ve ocağın altını kapattıktan sonra 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Veya suyu kaynattıktan sonra defne yapraklarının bulunduğu bardağa dökün ve bardağın ağzı kapalı şekilde 8-10 dakika kadar demleyin. Çayın tadı sert gelirse 2-3 yemek kaşığı süt ya da 2 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

Defne Yaprağı Çayının Kullanım Şekli

Defne yaprakları yaz sonunda toplanır, gölgelik ve havadar yerde kurutulur.

Parçalanmış kuru yapraklarından 2-3 adedi 5 bardak kaynar suya atılır. 2-3 dakika kaynatılır. 10 dakika beklenir. Yemekten sonra veya yemek araları günde 2-3 fincan içilir.

Defne yaprağını kullanırken parçalanmış olan kuru yapraklarından yaklaşık olarak 1-2 tatlı kaşığı alınır daha sonra 4-5 bardak ölçüde kaynatılan suyun üzerine dökülür. Bunun ardından 15 dakika kaynatarak demlenmeye bırakılır ve günde 1-2 yemek kaşığı alınır.

Yaklaşık olarak 100 gram defne yaprağını aldıktan sonra bir litre suda kaynatarak günde iki üç bardak içerek nezle ve grip gibi hastalıkların bitkisel tedavisinde kullanılabilir.

3 tutam defne yaprağı, 2 tutam tarçın, kavrulmuş kahve çekirdeği, 1 tutam hatmi çiçeği, bal, su.

Tarçın kabukları ve kahve çekirdeğini havanda ezilir. Defne yaprağı ve hatmi çiçeği suda 10 dakika kaynatılır. İçine bal ve tarçını eklenir.

Yada, üç tutam defne yaprağı, bir tutam hatmi çiçeği suda 10 daki­ka kaynatıldıktan sonra bal ile birlikte iki tutam da tarçın tozu karıştırılarak demleme işlemi hazırlanır.

Yemeklerden sonra 1 bardak içilir.

5 bardak kaynar suya 2-3 yaprak atılır. 2-3 dakika kaynatılır. 10 dakika beklenir. Yemekten sonra veya yemek araları günde 2-3 fincan içilir.

Öksürük İçin Defne Yaprağı

Defne yaprağını, öksürüğü geçirmek ve balgam söktürücü olarak kullanmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Kendim bu tarifi denemedim ancak çok olumlu yorumlar aldığı için paylaşıyorum. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal, 20 adet kurutulmuş ve iyice toz haline getirilmiş (havanda dövebilirsiniz) defne yaprağı, 2 adet orta boy limonun suyunu ekleyin.

Karışımı kısık ateşte yoğun bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Ocaktan alıp dışarıda soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yoğun bir şurup kıvamına gelecektir. Daha sonra hava alamayan bir kaba transfer edip buzdolabında muhafaza edin. Öksürüğünüz geçene kadar bu karışımdan günde 2-3 kaşık kullanabilirsiniz. Bu tarife yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2 güne kadar öksürüğü hafifletiyor ve balgamın çözülmesine yardımcı oluyor.

Defne Yaprağının Besin Değeri

100 gram defne yaprağında (yaklaşık 50 çay kaşığı); 6185 IU A vitamini, 46.5 mg C vitamini, 0.4 mg riboflavin, 180 mcg folat, 2 mg niasin, 834 gram kalsiyum, 43 mg demir, 120 mg magnezyum, 113 mg fosfor, 529 mg potasyum, 3.7 mg bakır, 0.4 mg bakır, 8.2 mg manganez ve 2.8 mcg selenyum bulunmaktadır.

Defne Yaprağının Sağlığa Faydaları

Göz sağlığının korunması için kritik bir önemi olan A vitamini bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı, pek çok göz sorunundan korunmak ve göz hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için kullanılabilir.

Defne yaprağı özünün yaraları iyileştirici etkisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, bu yaprakta bulunan bazı bileşenlerin antimikrobiyal yapısıyla yaraları temizlediği ve yaraların iyileşme süresini belirli oranda hızlandırdığı sonuçları elde edilmiş.

2009 yılında bilimsel bir dergi olan “Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition”da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 30 gün boyunca düzenli olarak 1 g – 3 g arası defne yaprağı tüketen tip 2 diyabet hastalarının kolesterol ve trigliserid seviyelerinde düşme tespit edilmiş.

Defne yaprağı yağı, ciltte herhangi bir tahrişe yol açmayan, oldukça etkili bir sinek/böcek kovucudur.

Uyarılar

Defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir. Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı (sedatif) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.Düzenli ilaç kullananlar,devamlı hastalar,HAMİLE ve emzikli anneler doktor kontrolünde kullanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz