Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Çocuk Yapmanın Maliyeti Nedir?

çocuk yapmanın maliyeti

Çocuk yapmak istiyoruz ama maliyeti nedir, ne kadar para gereklidir? İş bu sorunun cevabını elimizden geldiğince hesaplayarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Gebelik sürecinde ve bebek doğduktan sonra gerekli olacak tüm ihtiyaçları yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz. Bebek ilk doğduğunda kullanacağınız kıyafetleri ve emzirme sutyeni, göğüs pedi gibi malzemeleri hamilelikte almanızı öneririz. Bu ihtiyaçlar için pahalı markalar tercih etmediğiniz sürece ortalama 500-1500 TL arasında bir bütçe fazlası ile yetecektir.

Doğum Masrafları

Devlet hastanelerinde anne adayının sağlık giderlerini SGK tarafından karşılanmaktadır. Ama eğer devlet hastanesi yerine ben özel hastanede doğum yapmak istiyorum diyorsanız gideceğiniz hastaneye göre fiyatlar çok büyük farklılıklar göstermektedir.

Özel hastanelerde normal doğum fiyatları, SGK anlaşması olup olmamasına bağlıdır. Özel hastanede kaldığınız süre de doğum için ödeyeceğiniz fiyatlar değişecektir. Genel olarak değerlendirirsek normal bir doğum ücreti SGK anlaşmalı özel hastanelerde 600 TL ile 3500 TL arasında değişmektedir.

Sezaryan söz konusu ise çok fazla fiyat farkı artmamaktadır. SGK anlaşmalı hastanelerde sezeryan fiyatları 800 TL ile 7000TL arasında değişmektedir.

Devlet hastanesi için gidilen muayeneler için muayene başına 8 TL, SGK anlaşmalı özel hastaneler için ortalama 45 TL gibi bir ücret alınmaktadır.

Doğumdan Sonraki Masraflar

Doğum sonrası maliyetler yine sizlerin seçilen ürünlerin markası ve özelliklerine göre değişir. Doğum sonrası 12 ay içerisinde alınması gereken malzemelerin toplam maliyeti en az 4 bin TL’den başlar. Seçiminize göre bu fiyat 20 bin TL’ye kadar çıkar. Not: Yapılan maliyet çalışması tamamen ortalama fiyatlar belirlenerek hazırlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz