Perşembe, Ağustos 11, 2022

Çocuk Anneden Süt Değil Güven Emer

çocuk süt emme

Anne sütü sadece mucizevi bir besin kaynağı değildir. Bundan daha büyük mucize, anneyle bebek arasındaki bağlanmanın temel kaynaklarından biri olmasıdır. Çocuğun anne göğsüne tutunup tensel temas kurması, anne bağlanmasına büyük katkı sağlar. Anneyi emen çocuk sadece fizyolojik olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da beslenmektedir.

Çocuk gelişiminin ana unsuru çocuğun kendini güvende hissetmesidir. Anne göğsü kadar güven verici bir liman yoktur yeryüzünde. Bir anne, çocuğunu emziremese de göğsünün üzerinde yatırmalı, çocuğu ile tensel teması iki yıl boyunca sürdürmelidir.

“Çocuk Anne Sütünden Birdenbire Kesilmez”

Çocuklarda ilk 24 ay boyunca devam eden emme refleksi vardır; çocuğun dudakları fıtratı gereği kıpır kıpırdır. 24 ayın sonunda bu refleks kesilir. 24-30 ay arası çocuğun emme sürecini bitireceği zamandır. Artık emme refleksi biten çocuğun anne göğsünden ayrılması, alışkanlığı bırakmasından başka bir şey değildir.

Alışkanlıklar birdenbire terk edilirse çocukta korkuya ve travmaya sebep olur. Bu nedenle çocuğun anne sütünden ayrılması adım adım gerçekleşmelidir. Sık sık emen çocuğun emmelerinin arası açılarak ayrılma süreci tamamlanabilir. Çocuğun tiksindirilerek ya da anneden uzaklaştırılarak anne sütünden ayrılması yanlış bir yöntemdir.

Çocukların 24. aya doğru daha çok emme çabasına girmesi, anneleri kaygılandırır. Çocuk emmeyi hiç bırakmayacak zannederler. Oysa bu, çocuğun azalan emme refleksine rağmen, duygusal ihtiyacını giderme çabasıdır.

Anneler bu süreçte oflayarak çocuklarını kaygılandırmamalıdır. Zira bunlar çocuğun hayatı boyunca bir daha tutunamayacağı anne göğsüne “veda emişleri”dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz