Salı, Ağustos 16, 2022

Çocuğum Ne Kadar Yemek Yemeli

İlk günden itibaren çocuklarımızın yeteri kadar yiyip yemedikleri konusunda endişeleniyor, diğer yandan da toplumda gittikçe artan obezite oranlarına bakıp ya gereğinden fazla yiyorlarsa diye korkuyoruz. Peki, doğru miktar ne? Tüm bu kafa karışıklığına bir son vermek için çocukların her yaşta ne kadar yemesi gerektiğini gösteren bu kılavuzu hazırladık. Doğru alışkanlıkları devam ettirebilmek için ipuçlarının da bulunduğu bu tavsiyeleri uygulayarak, çocuğunuzun kilo durumunu endişe listenizden silebilirsiniz.

Yaş kategorilerine göre hazırladığımız yazımız sayesinde, çocuğunuzun ne miktarda yemek yemesi gerektiğini öğrenebilir ve ona hayat boyu sürecek sağlıklı alışkanlıklar kazandırabilirsiniz.

1-3 YAŞ ARASI (ÇOK SEÇİCİ)

Günlük kalori ihtiyacı 1200 -1400 arası

Mama iskemlesinin tepsisine koyduğunuz tavuğu, kabağı, yani neredeyse her şeyi severek yiyen bebeğinizi hatırlıyor musunuz? İşte o bebeğin yerinde şimdi yeni biri var, yemek konusunda çok daha seçici biri. Bebeklerin büyümeleri, birinci yaştan sonra yaklaşık % 30 oranında yavaşlamaya başlar ve bu iştahlarını da etkiler. Uzmanlara göre bebekler, vücutlarındaki yaklaşık her yarım kilo başına 35 ila 50 kalori almalıdır. Bu oran yürümeye yeni başlayan çocuklarda 35 – 40 kaloriye düşer. Peki, çocuğunuzun yeterli kaloriyi aldığını nasıl bileceksiniz?

Çocuğunuza güvenin

İki yaşında bir çocuğun iştahının günden güne değişmesi normaldir. Ancak buna rağmen, yapılan bir çalışmaya göre anne babaların yaklaşık % 85’i, çocuklarını daha fazla yemesi için zorluyor, hatta birkaç fazladan lokma için onlara ödül vermekten veya gereksiz yere övmekten çekinmiyor. Tabağını ittiğinde ve size doyduğunu söylediğinde çocuğunuza güvenin. Aksi takdirde, sonunda acıkmadan da yiyen biri olacaktır ve bu iyi bir yol değil. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 5-12 yaş arasındaki birçok kilolu ve obez çocuğun, açlık duygusunu unuttuğunu ortaya koydu. Uzmanlar, çocukları açlık ve tokluk hislerinin bilincinde yetiştirmenin, obezitenin önlenmesinde büyük rol oynadığını söylüyor.

Atıştırmaya izin verin Küçük çocukların yemeğe ayıracak fazla vakitleri yoktur, birkaç lokmadan sonra genelde masadan kalkıp oyun oynamak isterler. Uzmanlar oyun esnasında çocukların, küçük kesilmiş sebze, meyve, peynir veya tam tahıllı kraker gibi atıştırmalıklar yemesinin uygun olduğunu, ancak genel olarak çoğu ana ve ara öğünün masada yenmesinin, alışkanlık geliştirmek açısından önem taşıdığını belirtiyor.

Programlı olun Ana ve ara öğünleri üçer saatlik arayla verin. Uzmanlar bunun açlığı düzenleyerek, çocuğunuzun sağlıklı kiloda kalmasına yardımcı olacağını söylüyor. Sık aralıklarla azar azar beslenen çocuk açlık hissetmeyecektir. Üstelik bir öğünde az yese bile, birkaç saat içinde başka bir öğün fırsatı olacak.

Rüşvetten kaçının. Evet, birkaç lokma bezelye ve tavuk size kısa vadede kazanç sağlar. Ama çocuğa istediğinden fazlasını yedirmek, ilerde aşırı yeme alışkanlığı geliştirmesine yol açabilir. Üstelik ona yemek konusunda yanlış bir mesaj da vermiş olursunuz.

4-6 YAŞ ARASI (BÜYÜYOR)

Günlük kalori ihtiyacı 1500 -1750 arası

Eskiden çocuğunuzun her yediğinden haberdardınız. Ama şimdi günlük kalori alımının % 40 ya da fazlasını, okulda ya da okul sonrası oyun saatlerinde, sizden ayrıyken alıyor. Uzmanlar bu süreçte atıştırmalık oranlarını az tutmanızı ve ana öğünlerdeki miktarı üçte bir oranında artırmanızı öneriyor. Gelelim diğer tavsiyelere:

Öğle yemeği buluşması 

Eğer çocuğunuzun okulu, bazen ebeveynlerin çocuklarıyla öğle yemeği yemesine ya da yemekhanede gönüllü çalışmasına izin veriyorsa bunlardan faydalanın. Uzmanlar bu yaştaki çoğu çocuğun yavaş yediğini ve bu sebeple önündeki yemeğin çoğunun çöpe gittiğini söylüyor. Dolayısıyla öğleyin almasını planladığınız kaloriyi aldığını varsaymayın. Miktarı gidişata göre ayarlayın ve kahvaltı ile akşam yemeği porsiyonlarını çoğaltın.

Duygusal yeme konusuna dikkat 

Eğer çocuğunuz sürekli atıştıracak bir şey istiyorsa, sıkıntı ya da endişeden yiyor olabilir. Uzmanlar bu durumda Açlık Skalası’nı denemenizi öneriyor. Buna göre sıfır tamamen aç, 10 tamamen tok, 5 de ne aç ne tok anlamına geliyor. Eğer çocuğunuz skalada 5’in üstünde olmasına rağmen yemek istiyorsa, büyük ihtimalle duygusal sebeplerle yiyor demek oluyor. Çocuklar bu yaşta duyguları anlayabilir. Ona “Sinirli misin?”, “Endişeli misin?” diye soru sorarak hislerini anlatma fırsatı verin. Ardından da sorunu çözmesine yardım edin ya da yemeği kullanmadan dikkatini başka şeye çekin.

Aile tarzı servis 

Çocuğunuzu yönlendirmeden, baskı altına almadan, yemeğini kendisinin almasına izin verirseniz, doğru miktarda yiyeceğinden emin olabilirsiniz. Uzmanlar, bazı ebeveynlerin çocuklara yetişkin porsiyonları vererek farkına varmadan onlara aşırı yedirdiğini ve çocukların zamanla bu büyük miktarlara alıştığını söylüyor.

7-9 YAŞ ARASI (ÇOK AKTİF)

Günlük kalori ihtiyacı 1700 -1950 arası

Çocuğunuzun büyüme hızı bu süreçte daha yavaş. Erkek çocukları dört – altı yaş arasında ortalama yedi kilo alırken, yedi – dokuz yaş arasında kilo alımı beş civarında kalıyor. Ancak kalori ihtiyacı şimdi daha fazla çünkü çocuklar bu dönemde daha aktif oluyor. Uzmanlar sportif faaliyetler ve dans, karate gibi okul sonrası aktivitelerinin yoğunluğu nedeniyle çocukların daha çok kalori yaktığına dikkat çekiyor. Bu yaş çocukları okulda ve arkadaşlarının evlerindeyken de yiyecek seçimlerini daha çok kendileri yapıyor. Bu sebeple onları iyi takip etmelisiniz.

Kilosunu gözlemleyin 

Kilolu ve obez çocukların ağırlıklarındaki artışlar, ergenliğe ulaşma sürecindeki yıllarda meydana geliyor. Uzmanlar, yaklaşan büyüme atakları nedeniyle bu yaşlarda çocuklardaki ağırlık artışlarının normal olduğunu, ancak kontrolsüz abur cubur tüketiminin kilo aldırabileceğini belirtiyor. Uzmanların tavsiyesi, bu tarz yiyecekleri günde bir kereyle sınırlamak ve çocuğa kolalı – şekerli içecekler yerine su tercih etmeyi öğretmek.

Planlı spor yaptırın 

Oyunlardan önce çocuğunuza, karbonhidrat (tam tahıllı kahvaltılık gevrek ya da ekmek) ve proteinden oluşan (yağsız et, yoğurt veya süt) sağlıklı bir yemek ya da ara öğün yedirin. Oyun sırası ve sonrasındaysa su içmesi yeterli. Eğer çok sıcak havada bir saatten fazla futbol gibi ağır sporlar yaparsa, o zaman spor içecekleri verebilirsiniz. ^ Sevdiği yiyecekleri de bulundurun Yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerin % 40’ı, sekiz -10 yaş arasındaki çocuklarına ayrı yemek pişiriyor. Bunu yapmanıza gerek yok. Ama yaptığınız ana yemeği beğenmeyip besinsiz kalmasını önlemek için masada meyve, tam tahıllı ekmek ya da çok sevdiği bir şeyler bulundurarak sorunu çözebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz