Chia tohumun faydaları nelerdir?

120
chia tohumu

Chia tohumunun faydaları

A, B, D ve E vitaminlerini içerir. Aynı zamanda demir, iyot, magnezyum, kükürt, manganez gibi mineraller ile linoleik asit ihtiva eder. Lif içeriği yüksek bir bitkidir. Bu nedenle doğal kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.

Lif oranının yüksek olması sebebiyle sindirim sistemini de rahatlatır. Bağırsak yapısına fayda sağlar ve kolay dışkılamaya yardım eder. Bağırsaklarda bulunan probiyotik bakterilerin büyümesini destekler.
Kan basıncını düşürücü ve kolesterolü dengeleyici etkisi vardır.

Kolesterolü dengelemesi, kan basıncını düşürmesi sebebiyle kalbi korur. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.
Kan şekerini dengeleyerek diyabete karşı koruma sağlaması da chia tohumu faydaları arasındadır. Şeker hastalığına karşı kullanılabilir.
Karın bölgesinde yağ dokusu oluşumunu engeller. Metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamaya yardım eder.

Omega 3 yağ asitleri, alfa lineik asit bakımından zengindir. Yapılan araştırmalara göre, kanser hücrelerinin büyümesini sınırlandırdığı ortaya çıkmıştır. Özellikle meme kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar.
Mükemmel bir protein kaynağıdır.
Performans arttırıcı ve enerji verici özelliği vardır.
İçeriğindeki omega 3 sayesinde beyni korur.

Chia tohumu ile zayıflayın

Protein içeriği sebebiyle günlük protein ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda omega 3 içermesi sebebiyle de çokça tercih edilir. Balık ve et tüketmeyen kişiler için de balık ve et ürünlerinin yerini tutarak vücudun protein, omega3 yağ asidi ve bazı vitaminlerini karşılar.

Aynı zamanda tok tutucu özelliği vardır. Acıkmayı önler. Bu nedenle chia tohumu tüketen kişilerin zayıflaması daha kolay olur
3 yemek kaşığı yoğurdu içerisine 1 yemek kaşığıilave ettikten sonra 15 dakika bekleyip yemeklerden yarım saat önce tüketebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz