Salı, Ağustos 16, 2022

Ceyhun Atuf Kansu Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ceyhun Atuf Kansu
Ceyhun Atuf Kansu

1919 yılında İstanbul’da doğan yazar, 17 Mart 1978 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Eğitimci ve politikacı kimliğiyle tanınan Atuf Kansu’nun oğludur. Küçük yaşlarda annesini kaybeden yazar, babasıyla birlikte 1921 yılında Ankara’ya gitmiştir.

Ankara’da Gazi Lisesinden mezun olup İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Daha sonra Ankara Numune Hastanesinde Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmaya başladı. Kansu, Turhal Şeker Fabrikası, Ankara Şeker Fabrikası ve Etimesgut Şeker Fabrikalarında hekimlik de yaptı.

“Ceyhun Atuf Kansu” Edebiyatımızdaki Yeri

İlk şiiri arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı “Filiz” adlı okul dergisinde yayımlandı. Daha sonra onun şiirleri İnkılapçı Gençlik, Ülkü, Yücel, Millet, İstanbul gibi dergilerde de yer aldı. Onun şiirleri olgunlaşmış bir şekilde kuşağının önde gelen temsilcileri arasında önemli bir yer aldı. Bu dönemdeki şiirlerinde işlediği konular, genellikle toplumsal sorunlardan oluşuyordu.

Şair, Halk Edebiyatı’ndan, halkın dilinden ve halkın söyleyişlerinden büyük oranda istifade ediyordu. O kendi şiirlerinde halkın özlemlerini, sevinçlerini ve acılarını hoş bir hava ile işliyordu. Onun şiirlerinin kaynağını insanlık sevgisi, ulusal bağımsızlık, hoşgörü ve doğa oluştururdu. Yazar bir doktor olmasına ve bu mesleğe sürekli devam etmesine rağmen edebiyatla sürekli iç içe olmuştur. Çocuk doktoru olması sebebiyle yazdığı eserler arasında çocuklara hitap eden çalışmaları vardır. Mesela çocuk dergisinde yayımlanan masalları olduğu gibi Vakit ve Ulus Gazetelerinde öyküleri yayımlanmıştır. Ayrıca yazar adına 1986 yılından itibaren bir şiir ödülü konulmuştur.

“Ceyhun Atuf Kansu” Eserleri

Şiirleri: Bir Çocuk Bahçesinde, Bağbozumu Sofrası, Çocuklar Gemisi, Yanık Hava, Haziran defteri, Yurdumdan, Bağımsızlık Gülü, Sakarya Meydan Savaşı, Buğday, Kadın, Gül ve Gökyüzü, Tüm Şiirleri (iki cilt ölümünden sonra, 1978)

Fıkraları: Devrimcinin Takvimi, Ya Bağımsızlık Ya Ölüm, Köy Öğretmenine Mektuplar, Tonguç’un Kitapları,Atatürkçü Olmak, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı, Balım Kız Dalım Oğul,

Halk Önderi Atatürk, Cumhuriyet Ağacı, Sevgi Elması, Cumhuriyet Bayrağı Altında, Hekimlikle İlgili Kitapları, Turhal Dolaylarında Çocuk Bakımı, Anneler Soruyorlar, Kasabalar ve Köylerde Çocuk Bakımı, Çocuk Kitapları,

İyi İnsan Mehmet Ali,Üvey Ana,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz