Salı, Ağustos 16, 2022

Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Saç Dökülmesine Karşı Ceviz Kabuğu

ceviz kabuğunun faydaları

Ceviz kainat ananın bizlere sunduğu muhteşem ve en şifalı meyvelerden bir tanesi. Cevizin görünümü tıpkı beyine benziyor ve doğal olarak da beyin için ideal bir besin. En iyi omega  3 ve omega 6 kaynaklarının başında yer alan ceviz pek çok derde de derman. Yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılan ceviz tam bir sağlık ve vitamin kaynağı.

Cevizin insan sağlığına etkileri saymakla bitmiyor. Yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılan ceviz tam bir vitamin deposu. İçerisinde protein, lif, Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini barındıran ceviz, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6, C vitaminlerini de bol miktarda barındırır. Ceviz kadar ceviz kabuğu da harikalar yaratır. Üstelik hem sağlık hem de güzellik açısından rahatlıkla kullanılabilir.

Soğuk algınlığı ve Öksürük İçin Çok Faydalıdır

Cevizin kuru dış kabuğunu çay demler gibi demleyip içerseniz soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

Bağırsak Kurtları İçin Faydalıdır

Bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisinde de aynı şekilde, kuru veya taze ceviz kabuğu çay gibi demlenerek, günde 2 fincan içilmesi şeklinde kullanılır.

Şeker Hastalığına ve Raşitizme Faydalıdır

Şeker hastaları için de son derece faydalı olan ceviz kabuğunda  başka bir mucize daha vardır. Vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için kullanılır. Bunun için, 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.

Sivilceleri ve Cilt Lekelerini Giderir

Cildinizin güzelliği için de ceviz kabuğundan faydalanabilirsiniz. Özellikle sivilceler için yeşil ceviz kabuğunun suyunu çıkarıp sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. Sivilcelerin ve cilt lekelerinin giderilmesinde son derece faydalıdır.

Saçları Parlatır ve Yıpranmış Saçları Onarır

Saç parlaklığı ve güzelliği için de  ceviz kabuğundan faydalanmak mümkün. Kuru veya yeşil ceviz kabuklarını kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarınızı hazırlamış olduğunuz bu su ile yıkayın. Saç dökülmelerini giderir. Saçların eski parlaklığını yeniden kazandırır. Yıpranmış saçları kuvvetlendirir. Saçlarınızdaki kepeği temizler.

Dökülen Saçlar İçin Faydalıdır

Saç dökülmesine karşı uygulanan farklı uygulamalar bulunmakla birlikte etkileri kişiden kişiye değişmektedir. Saç dökülmesinin kesin olarak önüne geçebilmek için öncelikle dökülmenin neden kaynaklandığını bulabilmek adına mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sorunun neden kaynaklandığını tespit ettiğinizde doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulamanız öncelikli tavsiyemizdir. Sonrasında kullanacağınız bitkisel kürler bu tedaviyi destekleyici nitelikte olacak ve yalnız başına kullanılması durumunda kesin sonuç alamama ihtimali olduğunu öncelikle belirtmeliyim.

Saç dökülmesinin mevsimsel olduğunu düşünüyorsanız Ahmet Maranki nin hazırlamış olduğu kürü kullanabilirsiniz.

Ceviz kabuğu kürü

20 tane cevizin kabuğunu, 1 litre suya koyarak 10-15 dakika kaynatın.Elde edilen ceviz kabuğu suyu ile her gün sabah ve akşam saçlarınızı yıkayın. Düzenli uyguladığınızda kısa sürede saç dökülmeniz duracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz