Cemal Süreyya önceleri Erzincan’a bağlı olan ama şu anda Tunceli ili sınırları içerinde bulunan Pülümür’de doğmuştur. Şairinin Kürt veya Zaza asıllı olduğuna dair çeşitli görüşler vardır. Çocukluğunun ilk dönemini Erzincan’da geçirdi. Meşhur Dersim İsyanından sonra ailesi Bilecik’e sürgün edildi.

İlkokula Bilecik’te başladı; ancak ilkokul eğitimini İstanbul Beyoğlu’nda bitirdi. Lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde alarak daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. Yazar iş hayatına atıldığından çok farklı kurum ve kuruluşlarda çeşitli görevlerde bulunmuştur. Maliye Bakanlığında, Darphane Müdürlüğünde, Kültür Bakanlığında, Orta Doğu İktisat Bankasında ve Türk Dil Kurumu gibi birbirinden farklı ve önemli görevlerde bulunmuştur.

Aynı zamanda yayınevlerinde danışmanlık ve çevirmenlik gibi görevlerde de bulunmuştur. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yanko Somut, 2000’e Doğru gibi muhtelif yayın organlarında şiir ve yazılara imza attı.

“Cemal Süreyya” Edebiyatımızdaki Yeri

Cemal Süreyya ilk şiirini 1953 tarihinde “Şarkısı Beyaz”  isimli  Mülkiye Dergisi’nde yayımlamıştır. Şairin edebiyatımızdaki önemi “İkinci Yeni” hareketinden gelir. Çünkü o, İkinci Yeni hareketinin en önde gelen şair ve kurucuları arasında yer alır.

Şairin yazı hayatında çok d-farklı bir tutumu vardır. Çünkü o  şaşırtıcı bir şekilde geleneğe karşı olup geleneği şiirlerinde en etkili kullanan usta bir kalemdir. Onun şiirlerini incelediğimizde karşımıza kendisine has bir söyleyiş tarzı çıkar. Zengin birikimi, yoğun ve diri imgeleriyle İkinci Yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermeyi başarmıştır. Şairin ölümünden sonra kendi adına bir şiir ödülü konulmuştur.

“Cemal Süreyya” Eserleri

Yazarın eserlerinden bazıları şu şekildedir.

Şiir: Üvercinka, Göçebe, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Sevda Sözleri, Güz Bitiği, Sıcak Nal, Sevda Sözleri, Korkarak Vinç

Deneme- Eleştiri: Şapkam Dolu Çiçekle,  Günübirlik, 99 Yüz, Uzat Saçlarını Frigya, Folklor Şiire Düşman, Aydınlık Yazıları/ Paçal, Oluşum’da Cemal Süreyya, Papirüs ’ten Başyazılar

Mektup: On Üç Günün Mektupları, Çocuk Kitabı, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi,

Derleme: Mülkiyeli Şairler, Yüz Aşk Şiiri,

Şiir Çevirileri: Yürek ki Paramparça

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz