çayın faydaları nelerdir

Her sabah güne bir bardak taze çay ile başlıyoruz. Şuana kadar birçok uzman çayın faydaları ya da zararlarından bahsetti. Çay gerçekten sağlığınız için faydalı mı? Yoksa tam aksine zararlı mı? Japon bilim adamlarından oluşan bir ekibin yaptığı araştırma sonucunda çayın vücudumuz içi daha önce hiç tespit edilmemiş faydaları belirlendi. Bu faydalardan yararlanmak için çayın bazı kurallar çerçevesinde demlenmesi gerekiyor.

Çayın Yeni Tespit Edilen Faydaları; 

Hazımsızlığa karşı vücut direncini artırıyor.

Mide ağrısına karşı büyük savaşçı olarak nitelendirilen çay, mide ağrılarının önüne geçiyor.

İçinde bulunan vitaminler sayesinde vücudun antioksidanları atmasına yardımcı oluyor.

İlerleyen yaşlarda karşılaşılma olasılığı yüksek olan kemik zayıflamasını engelliyor.

Sağlıklı Çayın Hazırlanışı;

Japon bilim adamları yaptıkları araştırma ile çayın nasıl demlenmesi gerektiğini de belirlediler. Yapılışı bitkisel çaylara çok benziyor.

Öncelikle suyumuzu kaynatıyoruz, kaynayan suyu çaydanlığın üstüne boşaltıp yaklaşık bir iki dakika bekletiyoruz. Bu beklemenin ardından yeterli miktarda çayımızı çaydanlığa atıp demlenmeye bırakıyoruz. Çayımızın belirli bir süre demini almasının ardından, çayımızı süzerek çaydanlıktan alıyoruz. Sağlıklı çay yapımı işte bu kadar basit.

Çayınızı tüketirken şeker kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eğer şeker ihtiyacınız fazla ise şeker yerine tarçın, karanfil de kullanabilirsiniz. Günde üç dört fincan aralığında tüketilmesi uzmanların genel tavsiyesidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta çay içildiğinde vücudunuzun su ihtiyacını karşılaşamaz. Bu nedenle gün içerisinde bol su tüketmeye de devam etmelisiniz. Çayın fazla tüketilmesi, tansiyon yükselmesine, kalp çarpıntılarına ve uykusuzluğa neden olmaktadır.

Artık bilmem kaç yıllık çayın nasıl demleneceğini Japon bilim adamlarından öğrendik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz