Salı, Ağustos 16, 2022

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

çaydanlık nasıl parlatılır

Çaydanlık, sürekli kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir mutfak gerecidir. Gün içerisinde sürekli kullanıldığı için göz önünde de olan çaydanlıklar, zaman içinde parlaklıklarını yitirir. Temizlik aşamasında kullanılan deterjanlar, suda var olan kireç, çay demleme aşamasındaki sıcaklık ve buhar nedeni ile matlaşan çaydanlıklar, farklı yöntemler ile yeniden parlatılabilir. Çaydanlık parlatırken doğal yöntemler ve kimyasal yöntemler denenebilir. Bugün sizler için her iki çaydanlık parlatma yöntemi konusunu da araştırdık.

Çaydanlık Parlatmak için Kimyasal Çözümler

Zamanla matlaşan ve eski bir görünüme sahip olan çaydanlıkların ilk günkü gibi parlaması için kimyasal malzemelerden yararlanılabilir. Bunun için marketlerde satılan krem temizleyiciler kullanılabilir. İçeriğinde çamaşır suyu da bulunan bu kremler sünger ya da yumuşak bir bez ile çaydanlığa sürülür ve belli bir süre ovulur. Sonrasında bol su ile durulanan çaydanlık temiz bir mutfak bezi ile kurulanır.

Zaman içinde küçük çizikler oluşan çaydanlıklarda da matlaşma söz konusu olabilir. Bu durumda krem temizleyiciler ile parlatma işe yaramaz ve özel tencere tamir dükkanlarında kalaylama benzeri işlem yapılabilir.

Çaydanlık Parlatmak için Doğal Çözümler

Zamanla matlaşan ve eski bir görüntüsü olan çaydanlıklar, kimyasal olmayan doğal malzemeler ile de rahatlıkla parlatılabilir. Bu yöntem için patates soyulup kalın dilimler halinde kesilir. Her bir dilim ile çaydanlığın dışı ovulur ve beyaz bir tabaka oluşturulur. Bu tabaka daha sonra saf su ile yıkanır ve durulama yapılır. Patates yönteminin dışında kullanılan limonların kabuklarından da aynı şekilde yararlanılabilir.

Limon kabuklarının içi çaydanlığa denk gelecek şekilde ovma işlemi yapılır ve çaydanlık parlatma sonlandırılır. Çaydanlık parlatmak için kahve telvesi ile ovma işlemi de yapılabilir. Bu işlemden sonra sade su yerine deterjan ve su ile temizlik yapıldığında daha iyi sonuç alınabilir.

Çaydanlık parlatma yöntemlerinden kendinize uygun olanlarını deneyerek her zaman daha parlak ve yeni görünümlü çaydanlıklara sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz