çay lekesi nasıl çıkar

Son dönemde yapılan araştırmalar, dünya üzerinde kişi başına en fazla çay tüketimini Türk milleti olarak bizlerin yaptığını göstermektedir. Bütün öğünlerimizin vazgeçilmezi gün içerisinde her fırsatta tükettiğimiz çay, kimi zaman görünmez kazalar neticesinde başımıza dert açabilmektedir. Bu yazımızda bu görünmez kazalar neticesinde özellikle kadınların korkulu rüyası olan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? sorusunun cevabını arayacağız.

Çay lekesi çıkarma

Pek çok kimse halı, koltuk veya elbiselerine dökülen çay konusunda son derece endişelidir; hatta kimilerimiz bu lekelerin hiç çıkmayacağını bile düşünür. Bu yazıyı okuduktan sonra ister şekerli olsun ister şekersiz, çay lekeleri konusunda endişeye kapılmanıza gerek kalmayacak.

Çay Lekelerinden Kurtuluyoruz

Çay lekelerinden kurtulma konusunda dikkat edilmesi gereken husus; erken müdahale ve doğru yöntemin kullanılmasıdır. Zira erken müdahale edilmediği takdirde kuruyan çay lekesi, daha fazla uğraşmanıza sebep olabilir. Bu bilginin ışığında, halı, koltuk veya elbisenize çay döküldüğünde:

Çay dökülür dökülmez çay lekesinin kabasını yumuşak, beyaz bir bez veya kâğıt havlu vasıtasıyla alın. Bu işlem esnasında lekenin dökülen nesnenin derinliklerine işlememesi için bezi bastırmamaya dikkat edin.

Lekenin kabasını aldıktan sonra, ılık su ve sirkeden oluşan ve lekeyi çıkaracak olan karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi hazırladığınız sirkeli su karışımına batırıp, çay dökülen bölgeyi çevreden merkeze olacak şekilde silin. Söz konusu işlemi leke kayboluncaya kadar uygulayın ve lekenin temiz bölgelere bulaşmaması konusunda dikkatli olun.

Temizleme işlemi bitince ıslatılmış beyaz bir bez vasıtasıyla lekeden arındırılmış bölgeyi güzelce durulayın.

İşte Çay Lekesi Nasıl Çıkar? sorusunun cevabı bu kadar basit.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz