Cattell Zeka Testi

80
Cattell zeka testi

R.B. Cattell tarafından geliştirilen bu zeka testi, Cattell’in ismini taşımaktadır. Testin Türkçe uyarlamasını ise Bağlan Toğrol yapmıştır.

Cattell Zeka Testi Nedir?

Cattell zeka testi bir zeka-performans testidir. En büyük özelliği ise kültürlerden tamamen arındırılmış olmasıdır. Yani kültürden bağımsız bir şekilde her toplumda uygulanabilme özelliğine sahiptir. Uygulanacak olan bireyin yaş gurubuna bağlı olarak 2A, 2B ve 3A şeklinde 3 formu bulunmaktadır.

Cattell Zeka Testi Kimlere Uygulanır?

Bu zeka testi 4-7 yaş arasında, 7-14 yaş arasında ve 14 yaş üstü çocuklara uygulanabilmektedir.

Cattell Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Test hem bireysel hem de grup olarak uygulanabilme özelliği taşımaktadır. Üç farklı form arasından çocuğun yaş grubuna bağlı olan form seçilir. Çocuğun bu formu kendisine bildirilen süre içerisinde yanıtlaması istenmektedir.

Cattell Zeka Testini Kimler Uygular?

Cattell zeka testi üniversitelerin psikoloji yahut psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olan bir kadro tarafından uygulanmaktadır. Testi uygulayan kadroda Cattell zeka testi hakkında özel bir eğitim almış olunması şartı aranmaktadır. Ancak test sonuçlarını yorumlayan kadroda bu teste dair özel eğitim almış olma şartı aranmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz