Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Çankaya Romanı Özeti Falih Rıfkı Atay

çankaya kitap özeti

Çankaya Falih Rıfkı Atay’ ın Atatürk’ ün hayatını anlattığı eseridir. Atatürk’ ün hayatına dair başta gelen eserlerden birisi olan Çankaya’ da Birinci bölümde Atatürk’ ün doğumu, aile yaşamı, kardeşi ile olan ilişkileri, çocukluk yılları konu edinilmiştir. Eserin birinci bölümü, Atatürk’ ün Mahalle mektebindeki eğitim yılları ile lise dönemi ve ‘Kemal’ adını alması, askerlik mesleğine olan ilgisi, bu ilgi doğrultusunda lise sonrası eğitim hayatı için aldığı kararlar anlatılmıştır. Atatürk’ ün gençlik zamanları ve Harp Akademisi’ ni kurmay yüzbaşı olarak bitirdikten sonra ilk önemli görevleri birinci bölümün bir diğer konusunu oluşturmuştur.

Romanın ikinci bölümüne geçmeden önce Falih Rıfkı Atay, Atatürk’ ün hayatı çizgisinde son dönem Osmanlı’ yı konu edinerek, Meşrutiyet ve 1. Dünya Savaşı yıllarından bahseder.  Bu bölümde İttihat ve Terakki’ ye yakınlaşması, düşünce dünyasında meydana gelen gelişmeler aktarılarak, Atatürk’ ün orduda gösterdiği başarılardan bahsedilir.

Osmanlı’ nın içinde bulunduğu tablonun bir portresini çizen Refik Halit Karay, eserinin ikini bölümünü o dönemde yer alan kurtuluş yolları paralelinde milli mücadele dönemine ve Atatürk önderliğinde oluşan milli direniş ruhuna değinir. Atatürk’ ün Samsun’ a çıkışını izleyen süreci, değerli belgelerle vermesi eseri, Türk milli mücadelesinin en önemli tarihi kaynaklarından birisi haline getirmiştir.

Falih Rıfkı Atay, milli mücadele sonrasında yeni bir Türk devletinin oluşum sürecinin perde arkasını anlattığı eserinde  Atatürk’ ü ve kişilik özelliklerini de konu edinmiştir. Eserinin Atatürk’ ü  liderliğinin ötesinde günlük yaşamı ile de ele aldığı üçüncü bölümünde Atatürk’ ün yaşantısı, değişik konulardaki görüşleri, hayat tarzı,  insancıllığı, bir insan olarak çeşitli olaylarda sergilediği duruşu, sosyal ilişkilerinde gösterdiği incelik hakkında bilgi vermektedir. Üçüncü bölüm, Atatürk ile ilgili içten, samimi hikayelerle doludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz