Cumartesi, Ekim 1, 2022

Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Burun yapısı içerisinde yer alan sistemlerin solunum esnasında havayı nemlendirmek, ısıtmak ve filtre etmek gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Nefes alınıp verildiğinde yapısal olarak genişleyip daralan burun, bazı durumlarda hava yolunun tıkanması sonucu kişiyi rahatsız edebilecek derecede soruna neden olabilmektedir. Bu durum çoğu zaman hastalık olarak gözükmese de özellikle kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklarla kişileri daha fazla rahatsız etmeye başlar. Burun tıkanıklığının nedenleri ile ilgili yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Kış aylarında sık görülen bir rahatsızlık olan burun tıkanıklığı, kısa sürede geçiyor olsa da ağızdan nefes almak, oluşturduğu ağız kuruluğu, koku ve tat almada oluşan bozukluklar ve uyku sorunları oluşturması sebebiyle tüm yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

Ayrıca bu gibi olumsuzluklar dışında ağızdan nefes almak aynı zamanda boğazda oluşacak enfeksiyonlarahorlama problemine, yüksek tansiyona, cinsel isteksizliklere, ses tellerinde sorunlara ve özellikle çocuklarda orta kulak problemlerine yol açması sebebiyle tehlikeli bir hal de alabilmektedir. Birçok kişide burun tıkanıklığının nedeni benzerlik göstermekle birlikte en belirgin nedenler yapısal ve genetik sorunlar, enfeksiyon, alerji,  burun veya geniz etidir.

Burun tıkanıklığının en belirgin nedenleri aşağıdaki gibidir.

Yapısal Nedenler

Günlük hayat üzerinde birçok olumsuz etki yaratan burun tıkanıklığının en önemli nedeni, doğuştan gelen veya sonradan oluşan yapısal bozukluklardır. Bu tarz sorunlar genetik olabildiği gibi geçirilen bir kaza sonucu da ortaya çıkabilir. Doğum esnasında burunda meydana gelen zedelenmeler %5-8 oranında ilerde burun tıkanıklığına sebebiyet vermektedir.

Enfeksiyon

Özellikle kış aylarında sıklıkla başımıza gelebilecek olan soğuk algınlığı ve grip, virüsler tarafından meydana gelmektedir. Özellikle hava yoluyla bulaşabilen bu hastalıklar, burun zarlarının şişmesine sebep olur ve aynı zamanda burun zarlarından sıvı salgılanmasını da arttırır. Kronik sinüs enfeksiyonları olarak da bilinen bu rahatsızlıklar, uzun süreli burun tıkanıklığına sebep olabilmekte ve bu durumda ilerleyen vakalarda alt solunum yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma da sebep olabilmektedir.

Alerji ve Burun Eti

Burun tıkanıklığına sebep olan nedenlerden bir diğeri de alerjilerdir. Bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeyi tehlikeli olarak algılayarak reaksiyon göstermesi durumu olarak da bilinen alerji, genellikle burun tıkanıklığına ve burun akmasına sebep olarak günlük hayat üzerinde olumsuz etki meydana getirmektedir.

Burun içerisinde yer alan ve burun eti olarak da bilinen konkalar, alerjik veya iltihabi sebeplerle normalden fazla büyüyebilir. Bu durum sonucunda hava yolunu tıkanır veya daralır buna bağlı olarak da solunum güçleşir.

Burun Tıkanıklığının Tedavisi

Burun tıkanıklığının tedavisi yapmadan önce tıkanıklığın sebebi iyi tespit edilmeli ve ona göre tedavi yöntemi seçilmelidir.

Yapısal nedenlerden kaynaklı burun tıkanıklıklarında soluk almayı güçleştiren yapısal bir bozukluk var ise tek tedavi yöntemi genellikle ameliyat olmaktadır.

Enfeksiyonun sebep olduğu burun tıkanıklıklarında tedavi, enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile kendiliğinden sona erer. Sinüzit antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Ancak kronik sinüzite dönmüş bir rahatsızlık var ise ameliyat da gerekebilmektedir.

Alerjiden kaynaklanan burun tıkanıklıkları genellikle ilaç tedavisine cevap vermektedir. Ancak burun etinden kaynaklı burun tıkanıklıklarında ilk olarak ilaç tedavisi uygulansa da, ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat da önemli bir çözüm yolu olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz