Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

burun tıkanıklığı açma yöntemleri

Burun tıkanıklığı, hem küçük çocukların hem de yetişkinlerin rahatsız olduğu bir durumdur. Günlük aktiviteleri engellemesinin yanı sıra uyurken de rahatsızlık veren bu durum, doktor kontrolünde verilen spreyler ile tedavi edilebilir. Bu spreylerin yanında doğal yöntemler ile de burun tıkanıklığı giderilebilir.

Burun tıkanıklığı için doğal çözümler

Burun tıkanıklığı için doğal çözümler uygulanırken mısır kökü, atkuyruğu otu ve lavanta çiçeğinden yararlanılabilir. Aktardan satın alınabilecek bu bitkiler tek tek az miktar su ile demlenip suyu süzülür. Elde edilen bu karışım 4-5 damla zeytinyağı ve nane yağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Kullanırken her 3 4 saatte bir 4-5 damla burun içine çekilme yöntemi uygulanmalıdır.

Burun tıkanıklığı için doğal bitkilerin yanı sıra farklı doğal yöntemler de denenebilir. Örneğin aşağıdaki aşamaları sıra ile uygulayarak burun tıkanıklığını gidermek mümkün.

  • Dil üst damağa yerleştirilerek baskı uygulanır,
  • Bu haldeyken baş parmak iki kaş arasına bastırılır,
  • Bu şekilde 20 saniye beklenir ve burun tıkanıklığını giderildiği görülür.

Hasta olup burun tıkanıklığı yaşandığında bu yöntemler ile kısa sürede bu rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkün olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...