Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Bulaşık Makineniz Kokuyor Mu?

bulaşık makineniz kokuyor mu

Bulaşık makinesi, ev hanımlarının en fazla kullandığı elektrikli aletler arasında yer alıyor. Büyük kolaylık sağlayan bulaşık makineleri zaman zaman kötü koku yaratabiliyor. Bu kötü kokular farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bulaşık makinesi kokusunun nedenleri ve çözümleri konusunu sizler için araştırdık. İşte o merak ettiğiniz sonuçlar…

Bulaşık Makinesi Kokusunun Nedenleri

Çok kalabalık olmayan evlerde bulaşık makinesi her gün çalıştırılmaz. Bu evlerde makinenin dolması için 2-3 gün beklenebilir. Bu durumda yıkanacak olan bulaşıklar makine içinde bekletilir ve bu da yemek artıklarının koku yapmasına, bu kokunun da makine içine sinmesine neden olur.

Bulaşık makinesinde bulunan pis suyu süzmeye yarayan filtre zaman içinde tıkanıp kötü kokulara neden olabilir. Bu kokuların engellenmesi için fitrenin en az iki haftada bir temizlenmesi gerekir. Aksi halde bulaşıklardan gelen yemek artıkları kötü koku ve bakteri üretimine devam edecektir.

Gün içinde yenen yemeklerin büyük kısmı yağlıdır. Bu yağlar bulaşık yıkanma aşamasında makinenin kirli su borusunda birikerek zaman içinde kokuya neden olur. Düzenli zaman aralıklarında bulaşık makinesinin kirli su hortumunun değiştirilmesi bu sorunun çözümünü sağlar.

Bulaşık Makinesindeki Kokunun Giderilmesi

Bulaşık makinelerinde oluşan bu kokular marketlerde satılan kimyasal maddeler ile temizlenebilir. Bulaşık makineleri için özel olarak üretilen bu deterjanlar, ağır kimyasal madde içerdiği için makine boş iken içine konulması gerekir. Yine bu maddelerden makinenin tam anlamı ile arınması için boş olarak çalıştırılması ve durulanması gerekir.

Bulaşık makinesinde oluşan kokular için kimyasal madde kullanmak isteyen bayanlar, bunun için doğal yöntemlere başvurabilir. Hem makinenin temizlenmesini sağlayan hem de kötü kokuların giderilmesi için uygulanabilen bu yöntemler, pek çok ev hanımı tarafından bilinir. Doğal malzemeler ile uygulanan bu yöntemler bulaşıklarda kimyasal madde kalmaması nedeni ile sağlık açısından da ideal yöntemlerdir.

Sirke ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan sirke, bulaşık makinesi temizliğinde de etkili şekilde kullanılır. Her yıkama sonrasında makinenin içi temiz bir sirkeli bez ile silinip leke oluşumu engellenebilir. Bunun yanı sıra düzenli aralıklar ile makine boşken bir miktar sirke eklenerek çalıştırılıp makinenin iç parçalarının da temizlenmesi sağlanabilir.

Karbonat ve Limon ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Bir miktar karbonat ve limon suyu ile macun kıvamında elde edilen karışım bulaşık makinesinin iç kısmına temiz bir bez yardımı ile sürülür. Bu karışım ile hafifçe ovularak makine içi temizlenir. Lekeler yok edildikten sonra durulamak için boş olarak çalıştırılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...