Perşembe, Ağustos 18, 2022

Cinsel Yaşamı Etkileyen Hastalıklar Nelerdir?

bu hastalıklar cinsel hayatınızı bitirebilir

Seks yaşantınızda sürekli sorunlar yaşıyor ve kendinizdeki bu sorunun adını koyamıyorsanız, seks hayatını etkileyen hastalıklar sizin de kapınızı çalmış olabilir. Peki cinsel hayatınızı hem kadın hem de erkek olarak etkileyebilecek bu sorunlar neler? Hangi sorunlar cinsel hayatı olumsuz şekilde etkiliyor? Seks yaşantınız eskisi kadar renkli olmak bir yana, artık birtakım sorunlar nedeniyle tamamen yok olmuş haldeyse sizin de fiziksel ya da psikolojik durumunuz bu sorunda etkili olabilir. Siz de yaşadığımız hangi sorunların cinsel hayata etkileri olduğunu öğrenerek yatak odanızın eski günlerine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Genital bölge enfeksiyonlar

Cinsel birliktelik sırasında eğer genital bölgede yaygın bir ağrı hissediliyorsa bunun nedeni oldukça sık görülen bir durum olan genitel bölge enfeksiyonları olabilir. Bu durumda ayrıca ilişki halinde olmasanız da vajinal kaşıntılardan yakınabilir, akıntılarınızın anormal renklerde olduğunu görebilirsiniz.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları

Cinsel olarak arzularınız ve istekliliğiniz gün geçtikçe azalıyorsa bunun nedeni iç organlarınız olabilir. Karaciğer ve böbreklerde gelişen sorunların cinsel isteksizlik olarak karşımıza gelmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Özellikle de ilişki esnasında çabuk yoruluyor, soluk soluğa kalıyor ve nefesiniz kesildiği için ilişki esnasında sık sık ara verme ihtiyacı duyuyorsa genel bir kontrol yaptırmanız ve özellikle karaciğer, böbrek sorunları üzerinde durmanız faydalı olacaktır.

Psikolojik problemler

Depresyon gibi birçok psikolojik rahatsızlık cinsel olarak isteksiz olmanızın yanında cinsel ilişkiyi reddetmenize ya da zevk alamamanıza yol açabilir. Ancak bazı durumlarda fobiler ya da diğer psikolojik çekinmelere bağlı olarak vajinusmus gibi fizyolojik sorunlar da gelişebilir.

Yaşa bağlı sorunlar

Diyabet, yaş ilerlemesi ve menopoz dönemine girilmesi ile cinsel yaşamda birtakım sorunlar yaşanması, arzu ve isteklilik halinin azalması oldukça sık karşılaşılan durumlardır. Diyabet ve menopoz ile metabolizma; haliyle hormonlarda değişimler meydana gelirken Yaşa bağlı olarak aynı zamanda ağrılı cinsel ilişki gibi hassasiyetten meydana gelen sorunlar da görülebilir. Tüm bu durumları genel sağlık durumunuz, beslenme ve spor alışkanlıklarınızı belirlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz